Două românce în semifinale la Seul
Patricia Ţig şi Monica Niculescu s-au calificat în penultimul act al turneului WTA de la Seul, dotat cu premii în valoare totală de 226.750 dolari, ele putând fi adversare în finală.
Patricia Ţig şi Monica Niculescu s-au calificat în penultimul act al turneului WTA de la Seul, dotat cu premii în valoare totală de 226.750 dolari, ele putând fi adversare în finală.
Jucătoarea de tenis Irina Maria Bara s-a calificat în sferturile turneului ITF de la Podgorica (Muntenegru, 25.000 de dolari), după ce Ani Mijacika a abandonat la 6-3, 2-0 pentru româncă.
Monica Niculescu şi Patricia Maria Ţig au trecut de optimile de finală ale turneului de la Seul (Coreea de Sud, 226.750 de dolari), în timp ce Irina Begu, principala favorită, a fost eliminată.
Adrian Ungur s-a calificat în otimile de finală ale turneului challenger Sibiu Open, dotat cu premii totale de 42.500 euro, după ce a dispus de francezul Jonathan Eysseric cu 7-6 (3), 6-3.
Americanca are parte de cel mai slab sezon din ultimii 5 ani, câştigând (doar) două dintre cele opt turnee la care a participat.
Jucătoarele de tenis Monica Niculescu (55 WTA, cs 5) şi Irina Camelia Begu (23 WTA, cs 1) s-au calificat în turul 2 la Seul, la capătul unor meciuri în care au pierdut doar trei game-uri.
Ana Bianca Mihăilă a câştigat proba de simplu a turneului ITF de la Sharm el-Sheikh, învingând-o în finală pe Zeel Desai (venită din calificări) cu 3-6, 7-5, 6-4.
Irina Begu a fost desemnată principala favorită a turneului WTA de la Seul, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, care va debuta luni.
Irina Maria Bara (cs 7) a câștigat turneul ITF de la Hodmezovasarhely (Ungaria), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, după ce a învins-o în finală pe sârboaica Dejana Radanovic cu 7-5, 6-4.
Românca a învins-o în optimile de finală ale turneului dotat cu premii de 100.000 de dolari pe Daniela Seguel (Chile) cu scorul de 6-1, 6-1.
În finala probei de dublu a turneului din localitatea maghiară se vor întâlni româncele Irina Maria Bara şi Elena Bogdan, respectiv, Conny Perrin şi Chantal Shamlova (Elveţia, Slovacia).
Şapte românce s-au calificat în optimile de finală ale turneului de la Dobrich (Bulgaria, 25.000 de dolari), iar una va juca sigur în sferturile de finală.
Patricia Ţig (127 WTA) a fost eliminată de americanca Sachia Vickery (165 WTA) cu 7-6 (5), 6-7 (3), 7-6 (7) în runda inaugurală a turneului WTA de la Quebec, dotat cu premii totale de 226.750 dolari.
Simona Halep s-a retras de la turneul de la Tokyo (categorie Premier), ce se va desfăşura în perioada 19-25 septembrie.
Tribunalul de Arbitraj pentru Sport (TAS) de la Lausanne a amânat din nou, până în octombrie, decizia în cazul apelului înaintat de jucătoarea rusă de tenis Maria Şarapova, suspendată doi ani pentru dopaj.
Perechea alcătuită din Patricia Țig și Ana Sofia Sanchez (Mexic) a fost învinsă de cuplul american Ashley Weinhold, Caitlin Whoriskey cu 6-4, 7-6 (1), în runda inaugurală a probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Quebec (Canada).
Simona Halep se menţine pe locul 5 în clasamentul mondial feminin, în timp ce germanca Angelique Kerber este noul lider mondial.
Elveţianul Stan Wawrinka (3 ATP, cs 3) este noul campion la US Open, după ce l-a învins pe principalul favorit, sârbul Novak Djokovic, cu 6-7 (1), 6-4, 7-5, 6-3.
Germanca Angelique Kerber (2 WTA, cs 2) a câștigat al doilea titlu de Mare Șlem din carieră impunându-se în finala US Open în trei seturi, 6-3, 4-6, 6-4, în fața cehoaicei Karolina Pliskova (11 WTA, cs 10).