Halep a fost învinsă, din nou, de Serena
Simona Halep (5 WTA, cs 5) a pierdut meciul împotriva americancei Serena Willimas, principala favorită a celui de-al patrulea turneu de Mare Şlem, US Open, în sferturile competiţiei, cu 6-2, 4-6, 6-3.
Simona Halep (5 WTA, cs 5) a pierdut meciul împotriva americancei Serena Willimas, principala favorită a celui de-al patrulea turneu de Mare Şlem, US Open, în sferturile competiţiei, cu 6-2, 4-6, 6-3.
Britanicul Andy Murray, campionul olimpic en titre şi numărul 2 ATP, a fost eliminat în sferturi cu 1-6, 6-4, 4-6, 6-1, 7-5, de japonezul Kei Nishikori (6 ATP).
În noaptea de miercuri spre joi, de la ora 2.00 a României, va avea loc meciul dintre Serena Williams (1 WTA, cs 1) şi Simona Halep (5 WTA, cs 5), din sferturile de finală ale celui de-al patrulea – şi ultimul – turneu de Mare Şlem al anului, US Open.
Croata Ana Konjuh a produs surpriza optimilor la US Open, eliminând-o pe favorita numărul 4, poloneza Agnieszka Radwanska, cu 6-4, 6-4.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep (5 WTA) a câştigat cu 6-2, 7-5, meciul cu spaniola Carla Saurez Navarro, în optimile turneului de Mare Şlem de la US Open.
Horia Tecău a fost învins de fostul său coleg, Robert Lindstedt, în optimile de finală de la US Open, dar medaliatul cu argint de la Jocurile Olimpice are probleme şi mai mari.
Perechea Monica Niculescu, Vania King (cs 10) a pierdut cu 6-2, 1-6, 2-6 meciul disputat împotriva rusoaicelor Ekaterina Makorova şi Elena Vesnina în optimile ultimului turneul de Mare Şlem al anului, US Open.
Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer (cs 5) s-au calificat în optimile turneului US Open, ultimul de Mare Șlem al anului, după ce i-au învins pe Mate Pavic şi Michael Venus (Croația, Noua Zeelandă) cu 6-2, 6-2.
Perechea alcătuită Monica Niculescu și americanca Vania King (cs 10) s-a calificat în optimile probei feminine de dublu din cadrul turneului US Open, după ce a dispus cu 6-3, 6-1 de gemenele ucrainene Lyudmyla și Nadiya Kicenok.
Jucătoarea română aflată pe locul 5 WTA a obţinut o calificare dificilă în optimile celui de-al patrulea, şi ultimul, turneu de Mare Şlem al anului, US Open (Flushing Meadow, Statele Unite, 22.102.700 de dolari).
Monica Niculescu a fost eliminată în turul 3 la US Open (Flushing Meadow, Statele Unite, 22.102.700 de dolari), al patrulea turneu - şi ultimul - de Mare Şlem al anului.
Serena Williams, liderul clasamentului WTA, a egalat recordul de 306 victorii în turneele de Grand Slam al Martinei Navratilova, după ce a învins-o, cu 6-3, 6-3, pe compatrioata sa Vania King, în turul doi la US Open.
Simona Halep (5 WTA, cs 5) s-a calificat în runda a treia a turneului US Open, ultimul de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o pe cehoaica Lucie Safarova cu 6-3, 6-4, joi, la New York.
Spaniola Garbine Muguruza, care în iunie a câştigat primul său titlu de Grand Slam, la Roland Garros, a pierdut în turul 2 la US Open, după ce fusese eliminată în aceeaşi fază şi la Wimbledon, în iulie.
Perechea formată din Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer (cs 5) s-a calificat în runda a doua a probei masculine de dublu din cadrul turneului US Open, ultimul de Mare Şlem al anului.
Jucătoarea de tenis Monica Niculescu, s-a calificat în turul 3 pe tabloul de simplu la US Open (22.102.700 de dolari) şi în turul secund pe cel de dublu, alături de americanca Vania King.
Dintre cele două românce care au jucat, marţi, în turul 1 la US Open (al patrulea şi ultimul turneu de Mare Şlem al anului), una singură a trecut mai departe.
Jucătoarea de tenis Ana Bogdan (116 WTA, venită din calific[ri) a câştigat meciul cu Sorana Cîrstea (86) cu 0-6, 7-5, 6-2, în primul tur la US Open, iar Monica Niculescu (58) a trecut de Barbora Strycova (21, cs 20) cu 6-3, 6-7 (3), 6-1.
România are cinci reprezentante pe tabloul de dublu la US Open, al patrulea – şi ultimul – turneu de Mare Şlem al anului.
Jucătoarea de tenis Monica Niculescu, 28 de ani, a urcat o poziţie în ierarhia WTA la dublu şi ocupă locul 15, cea mai bună clasare din carieră, în timp ce Simona Halep se menţine pe 5 la simplu.