Ţig a fost învinsă după trei tie-break-uri

Patricia Ţig (127 WTA) a fost eliminată de americanca Sachia Vickery (165 WTA) cu 7-6 (5), 6-7 (3), 7-6 (7) în runda inaugurală a turneului WTA de la Quebec, dotat cu premii totale de 226.750 dolari.

14.09.2016 10:20, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Ţig a fost învinsă după trei tie-break-uri

Ţig (22 ani, 127 WTA) a cedat după trei ore şi trei minute în care a salvat iniţial trei mingi de meci, de fiecare dată pe propriul serviciu, şi a ratat una pe serviciul adversarei. La 7-6 în tie-break-ul setului decisiv, Patricia a beneficiat de două servicii, dar din acel moment nu a mai câştigat niciun punct până la final. Meciul a fost echilibrat nu numai prin prisma faptului că o singură dată s-a consemnat o diferenţă mai mare de trei game-uri (4-1 pentru Patricia în setul secund) ci şi pentru că din cele 18 game-uri jucate – cu excepţia tie-break-urilor, doar două au fost albe: al optulea din primul st, care a revenit româncei, şi al nouălea din cel decisiv, trecut în dreptul americancei. Ţig a făcut 13 duble greşeli şi s-a ales cu un punct WTA pentru participare.

Foto: Neal Trousdale

Galerie Foto


Citeşte mai multe despre: Patricia Maria Tig, Quebec


Comentarii

Fii primul care lasa un comentariu!