Toţi românii au fost eliminaţi în semifinale
Irina Begu, Monica Niculescu şi Florin Mergea au fost eliminaţi în semifinalele turneelor de la Roma, prima jucând două meciuri.
Irina Begu, Monica Niculescu şi Florin Mergea au fost eliminaţi în semifinalele turneelor de la Roma, prima jucând două meciuri.
Jucătoarea română va evolua azi, în semifinalele tabloului de simplu şi de dublu, împotriva liderilor mondiali: Serena Williams, respectiv Martina Hingis (Elveția) și Sania Mirza (India).
Românca aflată pe locul 35 WTA s-a calificat în penultimul act al turneului de la Roma, după ce a învins-o pe japoneza Misaki Doi (45 WTA) cu 6-2, 7-6 (3).
Perechea română Irina Begu, Monica Niculescu s-a calificat în sferturile turneului de la Roma, după ce a dispus cu 2-6, 7-6 (1), 10-8 de cuplul Yung-Jan Chan, Anna-Lena Groenefeld (Taiwan , Germania; cs 6).
Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Premier 5 de la Roma, după ce a învins-o pe Daria Kasatkina (Rusia) cu 6-1, 6-4.
Florin Mergea şi indianul Rohan Bopanna s-au calificat în sferturile turneului ATP World Tour Masters 1.000 de la Roma, în timp ce cuplul româno-olandez Horia Tecău, Jean-Julien Rojer a fost eliminat.
Simona Halep (5 WTA, cs 6) a fost învinsă în turul al doilea al turneului de la Roma, cu 6-3, 4-6, 6-3 de Daria Gavrilova (Australia, 32 WTA), românca fiind exceptată de la primul tur.
Irina Begu (35 WTA) s-a calificat în turul 3 al turneului WTA de la Roma, după ce a învins-o pe belarusa Victoria Azarenka (6 WTA, cs 4), cu 6-3, 6-2.
Monica Niculescu a fost eliminată în primul tur al turneului WTA de la Roma, dar s-a calificat în runda a doua pe tabloul de dublu, alături de Irina Begu.
Irina Begu (35 WTA) s-a calificat în turul 2 al turneului WTA de la Roma, de categorie Premier 5, după ce a eliminat-o pe rusoaica Margarita Gasparyan (52 WTA).