Trei românce joacă în calificări la Linz
Patricia Maria Ţig, Ana Bogdan şi Andreea Mitu vor juca în calificările turneului Generali Ladies Linz (Austria, 226.750 de dolari).
Patricia Maria Ţig, Ana Bogdan şi Andreea Mitu vor juca în calificările turneului Generali Ladies Linz (Austria, 226.750 de dolari).
Patricia Maria Țig (117 WTA) a fost eliminată în optimile turneului WTA de la Tașkent (Uzbekistan, 226.750 dolari), fiind învinsă în două seturi, 7-5, 6-2, de cehoaica Denisa Allertova (114 WTA, cs 9).
Patricia Ţig s-a calificat în optimi la Taşkent (Uzbekistan), turneu dotat cu premii totale în valoare de 226,750 dolari, după ce a învins-o în trei seturi, 4-6, 6-4, 6-3, pe rusoaica Vitalia Diatcenko, într-o partidă disputată marţi.
Perechea alcătuită din românca Raluca Olaru și turcoaica Ipek Soylu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis WTA de la Tașkent (Uzbekistan), dotat cu premii totale de 250.000 dolari.
Patricia Ţig şi Monica Niculescu s-au calificat în penultimul act al turneului WTA de la Seul, dotat cu premii în valoare totală de 226.750 dolari, ele putând fi adversare în finală.
Monica Niculescu şi Patricia Maria Ţig au trecut de optimile de finală ale turneului de la Seul (Coreea de Sud, 226.750 de dolari), în timp ce Irina Begu, principala favorită, a fost eliminată.
Irina Begu a fost desemnată principala favorită a turneului WTA de la Seul, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, care va debuta luni.
Patricia Ţig (127 WTA) a fost eliminată de americanca Sachia Vickery (165 WTA) cu 7-6 (5), 6-7 (3), 7-6 (7) în runda inaugurală a turneului WTA de la Quebec, dotat cu premii totale de 226.750 dolari.
Perechea alcătuită din Patricia Țig și Ana Sofia Sanchez (Mexic) a fost învinsă de cuplul american Ashley Weinhold, Caitlin Whoriskey cu 6-4, 7-6 (1), în runda inaugurală a probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Quebec (Canada).
Dintre cele două românce care au jucat, marţi, în turul 1 la US Open (al patrulea şi ultimul turneu de Mare Şlem al anului), una singură a trecut mai departe.
Accesați link-ul pentru o galerie foto exclusivă realizată pentru www.OpenTenis.ro de Dumitru Constantin.
Simona Halep, locul 5 WTA, a ajuns în România şi a anunţat că va participa la turneul de la Bucureşti, care începe luni.
Irina-Camelia Begu (27 WTA, cs 25), Patricia Maria Ţig (100 WTA) şi Simona Halep (5 WTA, cs 5) au jucat, azi, în primul tur la Wimbledon, al treilea turneu de Mare Şlem al anului, dar numai ultima s-a calificat.
Româncele şi-au aflat adversarele din primul al turneului de la Wimbledon (dotat cu premii totale de 28,1 milioane de lire sterline), al treilea de Mare Şlem al anului.
România va avea un reprezentant pe tabloul masculin de simplu, după ce Marius Copil (174 ATP) l-a învins în turul 3 preliminar pe italianul Thomas Fabbiano (114 ATP, cs 8).
Marius Copil (174 ATP) a trecut de turul 2 al calificărilor pentru turneul de la Wimbledon (al treilea de Mare Şlem al anului), în timp ce Andreea Mitu (160 WTA) a fost eliminată.
Ediţia a treia a turneului feminin BRD Bucharest Open, programat în perioada 11-17 iulie, la Arenele BNR, va avea patru jucătoare românce acceptate direct pe tabloul principal, plus una care a primit, deja, un wild card.
Echipa feminină a României va întâlni Belgia în primul tur al Grupei Mondiale II a Fed Cup, ediția 2017, potrivit tragerii la sorți efectuate la Zagreb.
Simona Halep se menține pe locul al cincilea, cu 4.372 de puncte, în clasamentul WTA, alte patru românce aflându-se printre primele 100.
Două dintre cele trei românce prezente în calificările turneului WTA de la Mallorca, dotat cu premii de 226.750 de dolari, au trecut de prima rundă.