“Luptătoare până în măduva oaselor”
Simona Halep (5 WTA, cs 5) s-a calificat în sferturile turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, după ce a trecut de Madison Keys (9 WTA, cs 9) cu 6-7 (5), 6-4, 6-3.
Simona Halep (5 WTA, cs 5) s-a calificat în sferturile turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, după ce a trecut de Madison Keys (9 WTA, cs 9) cu 6-7 (5), 6-4, 6-3.
Toţi cei cinci români care au jucat, duminică, la Wimbledon, au fost eliminaţi din turneul de pe iarba londoneză, al treilea de Mare Şlem al anului.
Perechea alcătuită din Florin Mergea și indianul Rohan Bopanna (cs 6) s-a calificat în optimi la Wimbledon, al treilea turneu de Mare Şlem al anului, după ce i-a învins pe Andrej Martin și Hans Podlipnik-Castillo (Slovacia, Chile) cu 7-5, 6-2.
Românca aflată pe locul 5 WTA s-a calificat în optimile turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o pe olandeza Kiki Bertens (28 WTA, cs 26) cu 6-4, 6-3.
Irina Maria Bara a câştigat meciurile pe care le-a jucat azi la turneul de la Torun (Polonia, 25.000 de dolari).
Federația internațională de tenis a soluționat pozitiv apelurile înaintate de spaniolul Rafael Nadal, campion olimpic în 2008, și de daneza Caroline Wozniacki de a participa la JO 2016, aceștia fiind incluși pe lista provizorie a jucătorilor calificați la Rio de Janeiro.
Simona Halep (5 WTA, cs 5) s-a calificat fără emoţii în runda a treia a turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Șlem al anului, după ce a învins-o cu 6-1, 6-1 pe italianca Francesca Schiavone (111 WTA).
Deținătorii titlului la Wimbledon – al treilea turneu de Mare Şlem al anului – în proba masculină de dublu, Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer, au fost învinşi în primul tur.
Sorana Cîrstea (85 WTA) a fost învinsă în prima rundă la Wimbledon, al treilea turneu de Mare Şlem al anului, de Petra Kvitova (Cehia, 10 WTA, cs 10) cu scorul de 6-0, 6-4.
Ocupanta locului 5 WTA ia în calcul să renunţe la a juca la JO de la Rio de Janeiro (5-21 august) de teama virusului Zika.
Organizatorii celei de-a treia ediţii a BRD Bucharest Open au susţinut, luni, o conferinţă de presă, în care au prezentat câteva noutăţi.
Irina-Camelia Begu (27 WTA, cs 25), Patricia Maria Ţig (100 WTA) şi Simona Halep (5 WTA, cs 5) au jucat, azi, în primul tur la Wimbledon, al treilea turneu de Mare Şlem al anului, dar numai ultima s-a calificat.
Româncele şi-au aflat adversarele din primul al turneului de la Wimbledon (dotat cu premii totale de 28,1 milioane de lire sterline), al treilea de Mare Şlem al anului.
Continuă să se vorbească despre România la Sharm el-Sheikh, după cele trei turnee la rând câştigate de Jaqueline Cristian, deoarece Ioana Pietroiu s-a calificat în penultimul act.
România va avea un reprezentant pe tabloul masculin de simplu, după ce Marius Copil (174 ATP) l-a învins în turul 3 preliminar pe italianul Thomas Fabbiano (114 ATP, cs 8).
Ion Tiriac are aşteptări mari de la Simona Halep la turneul de la Wimbledon, deoarece o consideră pe sportiva de 24 de ani printre cele mai mari talente din tenisul mondial.
Românca a avut nevoie de 66 de minute pentru a se califica în sferturile turneului de la Maribor, dotat cu premii de 10.000 de dolari.
Daiana Negreanu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Perigueux (Franţa, 25.000 de dolari) şi în semifinale pe tabloul de dublu.
Marius Copil (174 ATP) a trecut de turul 2 al calificărilor pentru turneul de la Wimbledon (al treilea de Mare Şlem al anului), în timp ce Andreea Mitu (160 WTA) a fost eliminată.
Organizatorii turneului de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului, au anunţat lista capilor de serie de pe tablourile de simplu.