Meciul împotriva Canadei va fi la Cluj
Federaţia Română de Tenis şi Primăria Cluj-Napoca au bătut palma pentru ca partida contra Canadei, de pe 10 şi 11 februarie, să aibă loc în municipiul ardelean.
Federaţia Română de Tenis şi Primăria Cluj-Napoca au bătut palma pentru ca partida contra Canadei, de pe 10 şi 11 februarie, să aibă loc în municipiul ardelean.
Echipa României va întâlni Canada în Grupa Mondială II a Fed Cup, conform tragerii la sorți care a avut loc la Londra, meciul urmând să aibă în ţara noastră pe 10 şi 11 februarie 2018.
Căpitanul nejucător al echipei României de Fed Cup, Ilie Năstase, a fost suspendat din orice calitate oficială până în anul 2021 de către Federația Internațională de Tenis (ITF).
A patra jucătoare a lumii a acordat un interviu site-ului oficial al turneului de la Roland Garros (Franţa, 39,2 milioane de dolari), unde este a treia favorită, al doilea turneu de Mare Şlem al anului desfăşurîndu-se pe terenurile din complexul sportiv Stade Roland Garros.
Echipa de Fed Cup a României a învins Marea Britanie cu 3-2 în barajul pentru rămânerea/promovarea în Grupa Mondială II, care a avut loc la Tenis Club IDU din Mamaia.
Jucătoarea de tenis Simona Halep (5 WTA) a învins-o cu 6-1, 6-3 pe Johanna Konta (7 WTA) în confruntarea România – Marea Britanie din cadrul barajului pentru rămânerea/promovarea în Grupa Mondială II, care a avut loc la Tenis Club IDU din Mamaia.
Sorana Cîrstea (62 WTA) a fost învinsă de Johanna Konta (7 WTA) cu 6-2, 6-3 în al doilea meci al întâlnirii România - Marea Britanie din barajul pentru Grupa Mondială II a Fed Cup, de la Tenis Club IDU din Mamaia, iar scorul general a devenit 1-1.
Cea mai valoroasă jucătoare a României, Simona Halep (5 WTA), a învins-o pe Heather Watson (113 WTA) cu 6-4, 6-1, în primul meci al întâlnirii România - Marea Britanie din barajul pentru Grupa Mondială II a Fed Cup, de la Tenis Club IDU din Mamaia.
În al doilea meci de simplu din cadrul confruntării România - Marea Britanie, din barajul pentru menţinerea/promovarea în Grupa Mondială II, organizată la Tenis Club IDU din Mamaia, Sorana Cîrstea (62 WTA) o înlocuieşte pe Irina-Camelia Begu (33 WTA) şi va fi adversara Johannei Konta (7 WTA).
Al doilea meci al zilei de azi din cadrul confruntării România - Marea Britanie, din barajul pentru menţinerea/promovarea în Grupa Mondială II, organizată la Tenis Club IDU din Mamaia este Irina-Camelia Begu (33 WTA) – Johanna Konta (7 WTA).
Cea mai valoroasă jucătoare de Fed Cup a României, Simona Halep (5 WTA) va juca, azi, de la ora 12.00, primul meci al confruntării cu Marea Britanie, din barajul pentru menţinerea/promovarea în Grupa Mondială II, împotriva lui Heather Watson (113 WTA).
Simona Halep şi Heather Watson vor juca primul meci de simplu al confruntării dintre echipele feminine de tenis ale României şi Marii Britanii, din barajul pentru Grupa Mondială II a Fed Cup, sâmbătă, de la ora 12.00, la Tenis Club IDU din Mamaia.
Conferinţa de presă a echipei României de Fed Cup a avut loc azi, la Tenis Club Idu din Mamaia, în acelaşi loc urmând să aibă loc, sâmbătă şi duminică, meciul cu Marea Britanie din play-off-ul Grupei Mondiale 2.
Jucătoarele Simona Halep (5 WTA), Irina-Camelia Begu (33 WTA), Monica Niculescu (47 WTA) şi Sorana Cîrstea (61 WTA) au fost onvocate în echipa de Fed Cup a României pentru meciul cu Marea Britanie.
Jucătoarea de tenis Simona Halep (5 WTA) a declarat că dorește să-şi ia revanșa în fața Johannei Konta (7 WTA) în meciul de Fed Cup România - Marea Britanie, după ce a pierdut în fața acesteia, pe 29 martie, în sferturile turneului de la Miami.
Tichetele de acces la meciurile din cadrul întâlnirii România – Marea Britanie, contând pentru play-off-ul Grupei Mondiale II a FED CUP by BNP Paribas, au fost puse în vânzare pe site-ul www.bilete.ro.
Conform site-urilor WTA şi FedCup, jucătoarea română Simona Halep, aflată pe locul 5 WTA şi desemnată a treia favorită la Miami Open (6.993.450 dolari), turneu care se desfăşoară pe terenurile din complexul sportiv Tennis Center at Crandon Park, a câştigat 53 de partide, după ce a fost condusă cu 1-0 la seturi.
Întâlnirea dintre echipele României şi Marii Britanii, din play-off-ul Grupei Mondiale II a Fed Cup, va fi găzduită de "Tenis Club IDU" din Mamaia (Constanţa), pe 22 şi 23 aprilie.
Simona Halep (4 WTA) a participat la un eveniment de promovare a campaniei "Fii în inima lor pe viaţă!" a asociaţiei Salvaţi Copiii România pentru susţinerea cauzei copiilor născuţi prematur.
Echipa feminină a României va întâlni formaţia Marii Britanii, în zilele de 22 şi 23 aprilie, pe teren propriu, în meci de baraj pentru Grupa Mondială II a Fed Cup, potrivit tragerii la sorţi efectuate al Londra.