Victorii în trei seturi pentru Niculescu şi Bogdan la simplu

Jucătoarele române Monica Niculescu (87 WTA) şi Ana Bogdan (78 WTA) s-au calificat în turul 2 la Prudential Hong Kong Tennis Open (750.000 de dolari premii totale), după ce s-au impus în set decisivi în faţa adversarelor lor.

10.10.2018 03:31, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Prima care a intrat pe teren a fost Monica, ea având-o adversară pe Ons Jabeur (Tunisia, 100 WTA, venită din calificări). Meciul a durat două ore şi 40 de minute, iar românca s-a impus cu 4-6, 7-6 (0), 6-4. În primul set românca a avut două şanse pe propriul serviciu de a duce scorul la 4-1, în al doilea s-au înregistrat şase break-uri la rând din momentul în care tabela arăta 3-3, iar în decisiv Monica s-a desprins la 5-2, pentru ca la 5-4 să convertească în punct prima minge de meci. Niculescu o va înfrunta în optimi pe australianca Daria Gavrilova (34 WTA, cs 7), victorioasă cu 3-6, 7-5, 6-1 în faţa Zarinei Diyas (Kazahstan, 90 WTA).

La rândul ei, Ana a avut mult de muncă pentru a o depăşi pe Caroline Dolehide (Statele Unite, 131 WTA, lucky loser). Scorul final a fost 6-7 (2), 6-3, 7-5, după ce în prima parte a confruntării americanca a condus cu 5-0 şi a ratat două mingi de set (la 5-2 pe serviciul Anei şi la 5-4 pe propriul serviciu). Setul secund a fost controlat de sportiva născută în Sinaia, care a realizat break la 2-1. În decisiv, Bogdan s-a văzut condusă cu 5-1 şi a salvat trei mingi de meci: primele două pe serviciul adversarei, iar următoarea pe propriul serviciu, la 2-5. De altfel, Ana a avut o serie incredibilă de şase game-uri larând din momentul în care tabela arăta 1-5. Meciul a durat două ore şi 32 de minute, iar urmptoarea adversară a româncei este Garbiñe Muguruza Blanco (Spania, 13 WTA, cs 4), care a învins-o cu 6-3, 6-1 pe comaptrioata ei Sara Sorribes Tormo (86 WTA). Meciul are loc azi, începe la ora aproximativă 14.00 a României şi este a doua confruntare directă, după ce anul acesta, pe 7 aprilie, spaniola s-a impus cu 6-0, 7-5 în semifinale la Monterrey (WTA, Mexic, 250.000 de dolari premii totale).

La dublu, Niculescu şi americanca Jennifer Brady au fost învinse de Alicja Rosolska şi Abigail Spears (Polonia, Statele Unite; cs 2) cu 6-2, 6-3, la capptul unui meci care a durat 57 de minute.

Citeşte mai multe despre: Monica Niculescu, ana bogdan, wta, Hong Kong