Victorie în set decisiv pentru Cîrstea

Jucătoarea română de tenis Sorana-Mihaela Cîrstea (74 WTA) s-a calificat în optimile turneului de la Limoges (Franţa, de 125.000 de dolari premii totale), după ce a învins-o pe germanca Tatjana Maria (86), cu 5-7, 7-6 (3), 6-2.

16.12.2019 17:54, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Meciul a durat două ore şi 35 de minute, iar în primul set românca a ratat, la 3-4, trei şanse de a egala scorul pe tabela de marcaj. S-a făcut 5-3 pentru Maria, ulterior Sorana-Mihaela a egalat, dar adversara a câştigat ultimele două game-uri ale setului. În partea a doua a confuntării, Cîrstea a întors de la 2-4 la 5-4, după care s-a mers cap la cap până la 6-6. În tie-break, tatjana a avut 2-0, s-a făcut 3-2 pentru Sorana-Mihaela, iar de la 3-3 românca a avut o serie de patru puncte la rând. Decisivul a fost controlat de la un cap la altul de Sorana-Mihaela, care a realizat trei break-uri şi şi-a cedat o dată serviciul. La 5-2, ea a fost condusă cu 40-0 pe p+ropriul serviciu, dar a câştigat cinci puncte la rând. Românca va juca în optimi cu Alison van Uytvanck (Belgia, 47 WTA, cs 3) sau Sara Sorribes Tormo (Spania, 84 WTA).

Alte două românce sunt pe tabloul principal la Limoges, dar niciuna nu va juca azi. Monicăi Niculescu (117 WTA) i-a fost repartizată principala favorită, rusoaica Ekaterina Alexandrova (42 WTA). Anul trecut, la Montreal, în primul meci direct, Monica s-a impus cu un dublu 6-3 în primul tur al calificărilor. Dacă învinge şi acum, românca o va întâlni în continuare pe Ocean Dodin (Franţa, 167 WTA, beneficiară a unui wild card) sau pe Yanina Wickmayer (Belgia, 153 WTA, venită din calificări). Campioana de săptămâna trecută de la Dubai, Ana Bogdan (105 WTA), o are adversară pe Arantxa Rus (Olanda, 93 WTA), de care a trecut cu 3-6, 6-1, 6-4 în 2017, în primul tur al calificărilor pentru Australian Open. Dacă se impune şi acum, sportiva născută în Sinaia o va întâlni pe Chloe Pacquet (Franţa, 169 WTA) sau pe Bernarda Pera (Statele Unite, 65 WTA, cs 8).

Miercuri încep meciurile de pe tabloul de dublu, turneul „propunând” o variantă mai scurtă. Concret, se joacă din faza sferturilor de finală, iar principala pereche favorită la câştigarea trofeului este compusă din Niculescu şi rusoaica Anna Blinkova. Ele le au adversare pe Sofia Shapatava şi Emily Webley-Smith (Georgia, Marea Britanie). Celelalte meciuri sunt, în ordinea de pe tabloul principal: Georgina Garcia Perez, Sara Sorribes Tormo (ambele Spania) – Laura Pigossi, Tamara Zidanšek (Brazilia, Slovenia), Greet Minnen, Alison van Uytvanck (ambele Belgia) – Ekaterina Alexandrova, Oksana Kalashnikova (Rusia, Georgia) şi Amandine Hesse, Chloe Paquet (ambele Franţa; beneficiare ale unui wild card) – Cornelia Lister, Renata Voráčová (Suedia, Cehia; cs 2). Partidele de pe jumătatea inferioară au loc azi, ceea ce înseamnă că miercuri Monica va juca două partide.

Citeşte mai multe despre: Sorana Cirstea, wta, Limoges, Franţa