Victorie fără emoţii pentru Gabriela Talabă

Românca a avut nevoie de 66 de minute pentru a se califica în sferturile turneului de la Maribor, dotat cu premii de 10.000 de dolari.

23.06.2016 19:56, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Gabriela a avut-o adversară în optimi pe cehoaica Barbora Miklova, venită din calificări. În primul set, românca a realizat două break-uri, la 1-1 şi 3-1, şi nu a mai pierdut niciun game până la finalul partidei după ce adversara a redus din diferenţă la 5-2. În setul secund, Gabriela a câştigat două game-uri la rând fără să piardă niciun punct (al doilea fiind pe serviciul adversarei), iar ultimul game a fost şi cel mai lung al partidei. S-au jucat 14 puncte, iar românca a convertit în punct a treia minge de meci pe care a avut-o. În sferturi, ea o va întâlni azi, de la ora aproximativă 12.30 a României, pe a doua favorită, croata Silvia Njiric. La dublu, Gabriela şi Szabina Szlavikovics (cs 4) s-au oprit în semifinale, după ce unguroaica nu a mai putut continua meciul cu slovenele Manca Pislak şi Polona Rebersak - la scorul de 7-6 (3), 6-5 pentru adversare - din cauza unor dureri la genunchi.

Iată alte rezultate alte românilor în meciurile de joi:

Perigueux (Franţa, 25.000 de dolari): sferturi, Daiana Negreanu (venită din calificări) – Elixane Lechemia (Franţa) 5-7, 2-6; semifinale, Julieta Estabile, Guadalupe Perez Rojas (ambele Argentina) - Daiana Negreanu, Victoria Muntean (Franţa) 4-6, 7-5, 10-8

Sharm el-Sheikh (10.000 de dolari): optimi, Cristina Moroi (venită din calificări) - Lisa-Marie Maetschke (Germania) 1-6, 3-6, Ioana Diana Pietroiu (venită din calificări) - Ana Bianca Mihăilă (cs 8) 7-5, 6-2

Bucureşti (10.000 de dolari): sferturi, Martin Cuevas (Uruguay, cs 6) - Dragoş Dima (cs  2) 6-3, 6-2, Petru-Alexandru Luncanu (cs 3) – Miguel Semmler (Spania) 3-6, 6-4, 6-3, Mircea-Alexandru Jecan – Carlos Taberner (Spania, cs 7) 4-6, 2-6; semifinale: Victor-Mugurel Anagnastopol, Vlad Victor Cornea – Vladyslav Manafov, Juan Pablo Paz (Ucraina, Argentina; cs 2) 2-6, 4-6, Petru-Alexandru Luncanu, Mariano Kestelboim (Argentina; cs 1) – Andre Gaspar Murta, Vasco Mensurado (ambii Portugalia) 7-5, 6-2.

Citeşte mai multe despre: Daiana Negreanu, Dragos Dima, Mircea-Alexandru Jecan, Victor Vlad Cornea, Sharm el-Sheikh, Victor-Mugurel Anagnastopol, Petru-Alexandru Luncanu, Ana Bianca Mihăilă, Maribor, Perigueux, Gabriela Talabă, Cristina Moroi, Ioana Diana Pietroiu