Turneul accidentatelor

Jucătoarea australiană de tenis Ashleigh Barty (1 WTA) a câştigat Grupa Roşie a Turneului Campioanelor (Shenzhen, China, 14 milioane de euro premii totale), după ce a învins-o azi în ultimul său meci pe sportiva cehă Petra Kvitová (6 WTA), cu 6-4, 6-2.

31.10.2019 12:30, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Barty a reuşit a treia victorie consecutivă în faţa cehoaicei, după cele de la Miami şi Beijing, ambele în sferturi, de fiecare dată în 3 seturi, dar Petra are 4-3 la general. Meciul a durat 90 de minute. În urma acestui rezultat Ashleigh a terminat grupa pe primul loc şi va juca sâmbătă în semifinale cu Simona Halep (5 WTA) sau Karolína Plíšková (Cehia, 2 WTA).

Al doilea meci al zilei s-a încheiat după disputarea primului game din setul secund, într-un moment în care elveţianca Belinda Bencic (7 WTA) o conducea pe olandeza Kiki Bertens (FOTO; 10 WTA) cu 7-5, 1-0. După 81 de meciuri jucate în 2019, Kiki a avut mari probleme în partida de azi. Ea a început perfect disputa, distanţându-se la 5-3. Apoi, a acuzat probleme în zona cervicală, iar la 6-5 pentru adversară, în timpul unui on court coaching, a început să plângă. După ce a pierdut setul, ea a cerut intervenţia medicului. Bertens a fost examinată, luându-i-se inclusiv pulsul, iar medicii i-au transmis că ar fi bine să abandoneze, ceea ce a şi făcut. Ca urma, a doua semifinalistă din Grupa Roşie este Bencic. Ea o va întâşni sâmbătă, în penultimul act, pe ucraineanca Elina Svitolina (8 WTA), câştigătoarea Grupei Violet.

Acesta nu a fost singurul abandon al zilei. Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Vanessa Andreescu (4 WTA), accidentată la genunchiul stâng, a anunţat că nu se va prezenta la meciul de mâine împotriva Elinei Svitolina. „Am făcut un RMN pentru a verifica genunchiul după meciul împotriva Karolínei Plíšková şi, din păcate, rezultatul arată că trebuie să mă retrag”, a declarat Andreescu. Ea va fi înlocuită de americanca Sofia Kenin, iar meciul ei cu Elina începe la ora 12.30 a României. În continuare va avea loc partida dintre Halep şi Plíšková.

Citeşte mai multe despre: turneul campioanelor, wta, Shenzen, Kiki Bertens, China