Trei români în turul 2 al calificărilor pentru Cincinnati

Ana Bogdan (82 WTA), Marius Copil (91 ATP) şi Sorana-Mihaela Cîrstea (54 WTA, cs 12) au trecut de primul tur al calificărilor pentru Western & Southern Open (Cincinnati, Ohio, Statele Unite, 2.874.299 de dolari premii la feminin şi 6.335.970 la masculin).

12.08.2018 08:01, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Ana a învins-o pe Monica Niculescu (69 WTA, cs 21) cu 6-2, 7-6 (8), la capătul unui meci întrerupt de ploaie în setul secund, când Monica avea 4-1 şi avantaj pe propriul serviciu. Niculescu s-a desprins la 5-1, dar Bogdan a întors scorul la 6-5 (după ce a salvat o minge de set la 3-5). Monica a servit pentru a rămâne în meci şi a revenit de la 15-40, salvând încă o minge de meci pentru a duce setul în tie-break. Niculescu a ratat două mingi de set la 6-4 (prina fiind pe propriul serviciu), Ana a ratat şi ea una de meci (la 7-6), din nou Monica nu a fructificat şansa de a duce partida în decisiv (la 8-7), pentru ca la 9-8 Bogdan să convertească în punct a cincea minge de meci, per total. Următoarea adversară este Donna Vekić (Croaţia, 37 WTA, cs 3), care a trecut cu 6-3, 6-3 de Andrea Petkovic (Germania, 90 WTA), iar învingătoarea se va califica pe tabloul principal.

În meciul dintre Copil şi Cameron Norrie (Marea Britanie, 67 ATP, cs 6) s-au consemnat doar trei break-uri, câte unu în fiecare set. Mai întâi Marius a câştigat pe serviciul adversarului la 3-3 şi s-a impus cu 6-4, ulterior şi-a cedat serviciul la 1-2, iar Norrie a dus partida în decisiv după 6-3, pentru ca în ultima parte a confruntării Copil să realizeze break la 1-0. În celelalte 25 de game-uri nu s-a mai consemnat absolut nicio minge de break. Următorul adversar este Jeffrey John Wolf (Statele Unite, 591 ATP, wild card), are l-a învins pe Jozef Kovalik (Slovacia, 85 ATP, cs 14) cu 7-6 (6), 7-6 (5). De menţionat că, imediat după încheierea confruntării, românul a anunţat, pe twitter, că noul lui antrenor este Andrei Pavel.

Şi Cîrstea a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de Vania King (29 ani, 908 WTA, clasament protejat) cu 2-6, 6-2, 6-3, aceasta fiind a treia victorie din tot atâtea confruntări. Americanca a început confruntarea cu break, după care s-a desprins la 4-1. În partea a doua a meciului, Sorana-Mihaela a ratat trei mingi de break la 1-0, dar a câştigat pe serviciul adversarei la 2-1 şi a trimis meciul în decisiv cu un break alb. ultima parte a confruntării a fost dominată de Cîrstea. Ea s-a desprins la 3-0, la 5-2 a ratat o minge de meci, pentru ca în game-ul următor, pe propriul serviciu, să revină de la 0-40 şi să convertească în punct, per total, a treia minge de meci. Următoarea adversară este australianca Ajla Tomljanović (60 WTA, cs 14), care a învins-o cu 6-4, 6-3 pe japoneza Kurumi Nara (100 WTA).

Iată programul de azi al românilor:

De la ora aproximativă 18.30 a României, Donna Vekić (Croaţia, 37 WTA, cs 3) – Ana Bogdan (82 WTA), în al doilea meci direct: 6-2, 6-4 în 2017 în al doilea tur al calificărilor pentru Miami (WTA, Statele Unite, 7.699.423 de dolari premii totale)

De la ora aproximativă 22.30 a României, Marius Copil (91 ATP) – Jeffrey John Wolf (Statele Unite, 591 ATP, wild card), în primul meci direct

De la ora aproximativă 23.00 a României, Sorana-Mihaela Cîrstea (54 WTA, cs 12) – Ajla Tomljanović (60 WTA, cs 14), în al doilea meci direct: 4-6, 4-6 în 014, în primul tur al calificărilor pentru Beijing (WTA, China, 5.427.105 dolari premii totale)

Citeşte mai multe despre: Monica Niculescu, Marius Copil, Sorana Cirstea, ana bogdan, Western & Southern Open, Cincinnati, wta, ATP