Simona Halep luptă pentru un loc în sferturi la Montreal cu Venus Williams

Accesați link-ul pentru o galerie foto exclusivă realizată pentru www.OpenTenis.ro de Neal Trousdale.

09.08.2018 20:40, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Liderul mondial al tenisului feminin, Simona Halep, s-a calificat în optimi la Coupe Rogers présentée par Banque Nationale (Montreal, Canada, 2.820.000 de dolari premii totale la feminin) după ce a trecut cu 7-6 (9), 4-6, 7-5 în faţa rusoaicei Anastasia Pavlyuchenkova (28 WTA). Meciul a durat trei ore şi zece minute timp efectiv de joc şi s-a întins pe durata a două zile. Partida a fost întreruptă joi din cauza ploii la 4-3 pentru rusoaică, iar la reluare Simona a fost la serviciu. Românca a realizat break la 5-5, dar şi-a pierdut serviciul în game-ul următor, astfel că s-a ajuns la tie-break. Până să se impună cu 11-9, Simona a ratat trei mingi de set (dintre care două pe propriul serviciu) şi a salvat una pe pe serviciul adversarei. În setul 2 s-a mers cap la cap până la 4-4, moment în care Pavlyuchenkova a realizat break, după care a convertit prima şansă de a trimite meciul în decisiv.

Înaintea setului 3, Simona a cerut un time-out medical. Prima dată, jucătoarea din România și-a schimbat șapca și șosetele cu unele uscate, însă problemele de la piciorul drept au necesitat o intervenție medicală. Doctorul i-a bandajat o bășică la baza degetelor, iar intervenția a ajutat-o pe Halep, care a putut lua startul în setul decisiv. La 2-1 pentru Pavlyuchenkova, românca a cerut a doua oară intervenția antrenorului Darren Cahill, care i-a dat o serie de sfaturi și și-a încheiat discursul cu o încurajare scurtă. La finalul discuției, Halep i-a spus că simte dureri, iar australianul a replicat: "Da, văd asta, văd asta".

Simona şi-a recuperat break-ul la 3-4, şi a câştigat din nou pe serviciul adversarei la 6-5, fructificând prima minge de meci. În urma acestui rezultat, scorul „directelor” este 8-0.

"A fost un meci extraordinar, o luptă teribilă. Ea a luptat până la final. Am câştigat, sunt fericită că am putut lupta până la capăt. Cu ajutorul vostru, al suporterilor, e imposibil să renunţi. Sunt puţin moartă în momentul ăsta. Să văd mă refac şi cum mă voi prezenta. Pe hard e şi mai greu să joci împotriva lui Venus”, a spus Simona Halep, la finalul meciului.

Cotdianul L'Equipe a scris că startul lent pe hard al liderului mondial se poate explica prin lipsa competiţiei. "Cât e de numărul 1 mondial, Simona Halep a avut multe probleme în a-şi face drum în optimile Openului canadian. Vina aparţine Anastasiei Paviucenkova, care i-a opus o dură rezistenţă timp de trei ore şi 10 minute, înainte de a ceda în trei seturi. Startul lent al româncei se poate explica printr-o lipsă de competiţii. Ea nu a mai jucat niciun meci oficial de la înfrângerea suferită în turul 3 la Wimbledon. Nu putem spune că adversara ei a fost într-un ritm mai bun, pentru că a jucat doar un meci de la grand slam-ul pe iarbă şi avea patru înfrângeri în ujltimele şapte meciuri. Fără repere, cele două jucătoare au oferit un duel de înaltă internsitate. Dar experienţa şi măiestria Simonei au înclinat balanţa în dreptul favoritei numărul 1, care o va întâlni pe Venus Williams", a notat sursa citată.

Citeşte mai multe despre: Simona Halep, rogers cup, wta, Anastasia Pavlyuchenkova, Montreal, Canada