Semifinală românească la Sao Paolo

Andreea Mitu (107 WTA), principala favorită a turneului Circuito Feminino Future de Tênis, a trecut de sferturile de finală după ce a învins-o pe elveţianca Jil Teichmann (414 WTA), care avea statut de lucky loser, cu scorul de 6-3, 6-0.

26.02.2016 14:58, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Meciul a durat 67 de minute. Eleva antrenorului Adrian Marcu a avut ceva emoţii doar în setul1, când s-a văzut condusă cu 1-0 şi 2-1, dar la 2-2 a realizat un break, iar e la 3-3 nu a mai pierdut niciun ga,e până la finalul partidei. Andreea a făcut cinci duble greşeli, faţă de cele şase ale adversarei, dar a avut 60 de puncte câştigătoare, cu 21 mai multe decât Jil. În semifinala de mâine, Mitu o va întâlni pe Ana Bogdan (156 WTA, cs 3), care a eliminat-o cu 4-6, 7-6 (2), 6-4 pe slovena Tamara Zidansek (277 WTA). În cealaltă semifinală se întâlnesc Sorana Cîstea (153 WTA, cs 8) şi spaniola Sara Sorribes Tormo (194 WTA, cs 5).

Citeşte mai multe despre: Andreea Mitu, Sao Paolo