Ruse va juca finala

Elena Gabriela Ruse (421 WTA, cs 2) s-a calificat în finala turneului ITF de la Hammamet, dotat cu premii de 10.000 de dolari, după ce a învins-o pe austriaca Julia Grabher (398 WTA, cs 3) cu 6-2, 7-5.

26.03.2016 08:39, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Primul set a fost dominat de româncă. Ea s-a distanţat la 3-1 după un break, şi-a pierdut imediat serviciul, dar a încheiat setul după 3 game-uri la rând. Partea a doua a meciului a avut-o în prim plan pe austriacă. Grobher a avut 4-1, iar la 5-4 a servit pentru set. Însă la fel ca în setul precedent, Ruse a câştigat trei game-uri la rând şi a pus capăt meciului după o oră şi 41 de minute. Este al doilea meci „maraton” al româncei în tot atâtea zile, după ce în sferturi a trecut de spaniola Irene Burillo Escorihuela (555 WTA) cu 7-6 (6), 6-7 (4), 6-4 în două ore şi 45 de minute, primele două seturi durând două ore şi 15 minute.

La Hammamet nu va fi o finală românescă, deoarece Irina Maria Bara (354 WTA, cs 1) a fost învinsă în semifinale de italianca Claudia Giovine (457 WTA, cs 4) cu 6-2, 6-0. Românca a început bine meciul, cu un break, după care şi-a pierdut total concentrarea. Concret, în următoarele 13 game-uri, ea a câştigat unul singur. În setul al doilea, Irina a pierdut un game pe serviciul ei, deşi a avut 40-0.

Citeşte mai multe despre: elena ruse, Irina Bara, Hammamet