Ploaia a dat peste cap programul de duminică al organizatorilor

Ziua a doua a meciurilor din calificările pentru BRD Bucharest Open (250.000 de dolari premii totale), care se desfăşoară pe terenurile din complexul Arenelor BNR din Bucureşti a fost perturbată serios de ploaie, care a căzut în mai multe etape.

15.07.2019 04:39, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Ploaia a dat peste cap programul de duminică al organizatorilor

Primul eveniment al zilei de duminică a fost cel dedicat copiilor, Kids Day, Irina-Camelia Begu, Elena Gabriela Ruse şi Jaqueline Adina Cristian oferindu-le câtorva sute de micuţi şansa uinică de a schimba câteva de mingi cu ele. După exact o oră aui apărut primele picături de ploaie, astfel că s-a trecut imediat la seriile de autografe. Ploaia a durat vreo două ore, astfel că meciurile din turul 2 au calificărilor au putut începe la orele stabilite, 14.00, numai că după aproximativ 90 de minute norii au adus alte averse. Ca urmare, s-au încheiat numai trei partide: Tereza Mrdeža (Croaţia, 197 WTA, cs 4) - Miriam Bianca Bulgaru (457 WTA) 6-3, 6-3, Cristina Dinu (461 WTA) - Shilin Xu (China, 216 WTA) 3-6, 3-6 şi Daniela Seguel (Chile, 265 WTA) - Martina di Giuseppe (Italia, 204 WTA, cs 7) 0-6, 3-6. Alte trei confruntări au fost întrerupte, iar celelalte două nici măcar nu au început. Ca urmare, programul de azi conţine 17 partide, din tururile 2 şi 3 ale calificărilor, din turul 1 de pe tabloul principal de simplu şi din turul 1 de pe tabloul de dublu.

Programul de luni:

Terenul Central

Turul 2 al calificărilor, de la ora 10.00, Nicoleta Dascălu - Alexandra Cadanţu 

Turul 1, nu înainte de ora 14.00, Dalila Jakupović (Slovenia, 143 WTA) – Viktória Kužmová (Slovacia, 47 WTA, cs 2), 1-2 în meciurile directe: 7-5, 5-7, 6-3 în 2016 în sferturi la Bad Salgau (Germania, ITF, 25.000 de dolari), 6-7 (5), 2-6 în 2017 în primul tur preliminar la Wimbledon, 4-6, 7-5, 3-6 în 2018 în optimi la Shenzhen (China, ITF, 60.000 de dolari)

Turul 1, de la ora aproximativă 15.45, Anhelina Kalinina (Ucraina, 134 WTA) – Laura Siegemund (Germania, 82 WTA, cs 6), 1-0 în meciurile direct: 6-3, 7-5 în 2015 în finală la Pelham (Statele Unite, ITF, 25.000 de dolari)

Turul 1, de la ora aproximativă 17.30, Tamara Zidanšek (Slovenia, 61 WTA, cs 4) – Kaja Juvan (Slovenia, 133 WTA), 1-0 în meciurile directe: 2-6, 7-5, 7-5 în 2019 în semifinale la Bol (Croaţia, WTA, 125.000 de dolari)

Turul 1, nu înainte de ora 20.00, Bethanie Mattek-Sands (Statele Unite, clasament protejat) – Ysaline Bonaventure (Belgia, 115 WTA), în primul meci direct

Terenul semicentral

Turul 2 al calificărilor, de la ora 10.00, Patricia Ţig - Marina Melnikova (Rusia), se reia de la scorul 5-7, 6-1, 2-0 cu serviciul rusoaicei

Turul 2 al calificărilor, de la ora aproximativă 11.00, Anna Bondar (Ungaria) - Marie Benoit (Belgia)

Turul 3 al calificărilor, nu înainte de ora 14.00, Shilin Xu (China) - Dascălu / Cadanţu

Turul 1, de la ora aproximativă 15.45, Aliona Bolşova Zadoinov (Spania, 92 WTA, cs 7) – Varvara Flink (Rusia, 141 WTA), în primul meci direct

Turul 1, de la ora aproximativă 17.30, Paula Badosa Gibert (Spania, 126 WTA) – Elena Rybakina (Kazahstan, 129 WTA), 1-0 în meciurile directe: 7-6 (6), 2-6, 7-5 în 2018 în primul tur al calificărilor la Moscova (Rusia, WTA, 750.000 de dolari)

Terenul 4

Turul 2 al calificărilor, de la ora 10.00, Sara Errani (Italia) - Isabella Shinikova (Bulgaria), se reia de la scorul 3-6 cu serviciul bulgăroaicei

Turul 3 al calificărilor, nu înainte de ora 14.00, Errani / Shinikova - Ţig / Melnikova

Turul 1, de la ora aproximativă 15.45, Lara Arruabarrena, Cristina-Andreea Mitu (Spania; cs 3) - Georgia Andreea Crăciun, Irina Fetecău

Turul 1, de la ora aproximativă 17.30, Dalila Jakupovic, Ivana Jorovic (Slovenia, Serbia) - Jaqueline Adina Cristian, Elena-Gabriela Ruse

Terenul 6

Turul 2 al calificărilor, de la ora 10.00, Jaimee Fourlis (Australia) - Basak Eraydin (Turcia), se reia de la scorul 7-5, 0-3 cu serviciul australiencei

Turul 3 al calificărilor, nu înainte de ora 14.00, Tereza Mrdeza (Croaţia) - Fourlis / Eraydin

Turul 3 al calificărilor, nu înainte de ora 15.30, Bondar / Benoit - Martina Di Giuseppe (Italia)

Foto: Dumitru Constantin

Galerie Foto


Citeşte mai multe despre: Irina Begu, BRD Bucharest Open, elena ruse, wta, Jaqueline Cristian, Gabriela Ruse, Kids Day


Comentarii

Fii primul care lasa un comentariu!