Olaru şi Savchuk au ratat calificarea în semifinale

Perechea alcătuită din jucătoarea română Raluca Olaru şi cea ucraineancă Olga Savciuk a fost învinsă în sferturile de finală la Roland Garros (Franţa, 39,2 milioane de dolari), al doilea turneu de Mare Șlem al anului, care se desfăşoară pe terenurile din complexul sportiv Stade Roland Garros.

08.06.2017 03:40, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Cele două au pierdut în faţa cuplului Yung-Jan Chan, Martina Hingis (Taiwan, Elveţia; cs 3) cu 6-2, 6-1. Pentru Raluca a fost cel mai bun rezultat al său la un turneu de Grand Slam. Ea şi Savchuk vor primi câte 430 de puncte WTA. Meciul a durat o oră şi opt minute şi a fost dominat clar de favorite. Raluca şi Olga au deschis partida cu un break, dar ulterior au pierdut patru game-uri la rând. Ulterior şi-au făcut serviciul după ce au salvat două mingi de break, dar Chan şi Hingis şi-au trecut în cont cele două game-uri prin care au pus capăt primului set. Nici partea a doua a meciului nu a avut istoric. a treia pereche favorită la câştigarea turneului s-a distanţat la 5-0, Olaru şi Savchuk şi-au făcut serviciul, după care au avut o minge de break pe care au ratat, pentru ca într-un final Yung-Jan şi Martina să convertească în punct prima minge de meci. În semifinale, ele le vor întâlni pe principalele favorite, Bethanie Mattek-Sands şi Lucie Safarova (Statele Unite, Cehia).

Citeşte mai multe despre: Raluca Olaru, wta, Roland Garros, Olga Savchuk