Olaru joacă, mâine, în sferturi la Indian Wells

Perechea alcătuită din jucătoarea română Raluca Olaru şi croata Darija Jurak s-a calificat în sferturile probei de dublu la BNP Paribas Open (Statele Unite, Indian Wells, 9.035.428 de dolari premii totale).

11.03.2019 17:08, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Cele două le-au învins cu 7-6 (5), 6-3 pe Kirsten Flipkens şi Johanna Larsson (Belgia, Suedia). Olaru şi Jurak au obţinut victoria după o oră şi 37 de minute. În primul set, perechea româno-croată a fost condusă cu 4-1, dar a întoars rezultatul la 5-4, după care fiecare pereche şi-a făcut serviciul. Tie-break-ul a fost echilibrat, evoluţia scorului fiind următoarea, cu menţiunea că Raluca-Ioana şi Darija s-au aflat e fiecare dată la conducere: 2-0, 2-2, 3-2, 3-3, 4-3, 4-4, 6-4, 6-5. În actul secund, Olaru şi partenera ei s-au desprins la 4-1, adversarele s-au apropiat la un singur game, după care româna şi croata şi le-au adjudecat pe următoarele două.

Următoarele adversare sunt Gabriela Dabrowski şi Yifan Xu (Canada, China; cs 5), care au trecut în optimi cu 6-3, 6-4 de Monica Niculescu şi Abigail Spears (SUA). Meciul are loc mâine, cel mai probabil de la ora 22.00 a României.

Citeşte mai multe despre: Raluca Olaru, wta, Statele Unite ale Americii, Indian Harbour Beach, Darija Jurak