Niculescu a câştigat duelul româncelor de la Open Citi

Monica Niculescu (59 WTA, cs 6) a învins-o pe Patricia Maria Ţig (134 WTA) cu 6-4, 7-6 (2) în optimi la Citi Open (Washington, Statele Unite, 226.750 de dolari la feminin), turneu care se desfăşoară pe terenurile din complexul sportiv Rock Creek Tennis Center.

03.08.2017 22:06, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Meciul a durat două ore şi două minute şi a fost primul duel direct dintre cele două românce. În cele două seturi s-au consemnat 13 tie-break-uri. Monica a condus cu 3-1 şi 4-2 în primul set, s-a văzut egalată, dar ulterior şi-a trecut în cont alte două game-uri, punând capăt setului cu un break alb. În partea a doua a confruntării, Patricia a dominat ostilităţile până la 5-4, când a şi ratat o minge de set pe propriul serviciu. Ulterior, ambele jucătoare şi-au făcut serviciul, astfel că s-a ajuns la tie-break, controlat de Monica. Niculescu s-a distanţat la 4-1, iar de la 4-2 a câştigat trei puncte la rând, punând capăt confruntării. În sferturi, ea o va întâlni pe germanca Julia Goerges (40 WTA, cs 4), care a dispus cu 3-6, 6-3, 7-6 (9) de belgianca Alison van Uytvanck. A fost o partidă “nebună”, în care fiecare jucătoare a avut mingi de meci: Alison a ratat cinci, iar Goerges două (una pe propriul serviciu) până să o convertească în punct pe a treia, pe serviciul adversarei. Scorul meciurilor directe dintre Monica şi Julia este egal, 2-2. Ultima dată când cele două au fost adversare s-a întâmplat pe 18 octombrie 2012, în optimi la Luxembourg (220.000 de dolari). Niculescu s-a impus cu 6-4, 6-2 în faţa celei de-a doua favorite a competiţiei şi avea să fie învinsă în finală de Venus Williams cu 6-2, 6-3.

Citeşte mai multe despre: Monica Niculescu, Patricia Maria Tig, citi open, wta