Mitu a fost eliminată la Poitiers

Andreea Mitu (218 WTA, venită din calificări) a ratat calificarea în turul 2 al turneului ITF de la Poitiers (100.000 de dolari), fiind învinsă de franţuzoaica Amandine Hesse (209 WTA) cu 6-3, 6-0.

25.10.2016 20:33, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Românca a fost condusă cu 2-0 în primul set, a egalat, dar din acel moment şi până la finalul partidei a mai câştigat un singur game. În urma acestui rezultat, România are o singură reprezentantă în turul 2, Gabriela Ruse, care a eliminat-o pe Patricia Maria Ţig cu 6-2, 6-4. Ar putea să i se alăture principala favorită, Monica Niculescu (51 WTA), care azi o va întâlni pe Ivana Jorovic (Serbia, 138 WTA).

La Sharm el-Sheikh (Egipt, 10.000 de dolari), româncele au jucat, până acum, doar la dublu. Surorile Ana şi Ioana Bogdan s-au calificat în turul 2, după ce le-au eliminat cu 6-0, 6-4 pe Andra Maria Niţescu şi Claudia Franze (Italia). La rândul ei, Elena Teodora Cadar şi sârboaica Barbara Bonic (desemnate a treia pereche favorită) au trecut de Shrishti Daas şi Mirabelle Njoze (India, Marea Britanie) cu un dublu 6-1. La Heraklion (Grecia, 10.000 de dolari), Andreea Ghiţescu a obţinut două victorii: la simplu, s-a calificat în turul 2 după ce a eliminat-o pe americanca Jane Wasserson (venită din calificări) cu 6-3, 6-2, iar la dublu, alături de Andreea Amalia Roşca (cs 2) au trecut în sferturi datorită victoriei în faţa italiencelor Chiara Catini şi Giorgia Pinto cu 6-7 (6), 7-5, 13-11 după ce au salvat două mingi de meci. Şi Karola Patricia Bejenaru a trecut de primul tur la simplu, scorul final al meciului cu irlandeza Jennifer Claffey fiind 7-5, 6-4. În fine, la Santa Margherita (Italia, 10.000 de dolari), Michelle Alexandra Zmau şi germanca Lisa Ponomar (cs 4) sunt în sferturi după 6-2, 6-0 cu italiencele Greta Ceccomori şi Ilaria Sposetti.

Citeşte mai multe despre: Andreea Mitu, Monica Niculescu, ana bogdan, Sharm el-Sheikh, Gabriela Ruse, Poitiers, Ioana Bogdan