Irina-Camelia Begu joacă azi în sferturi la Charleston

Accesați link-ul pentru o galerie foto exclusivă realizată pentru www.OpenTenis.ro de Neal Trousdale.

07.04.2017 03:40, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Jucătoarea română Irina-Camelia Begu (33 WTA, cs 10) s-a calificat în sferturi la Volvo Car Open (Charleston, Statele Unite, 710.900 dolari), după ce a dispus cu 7-5, 6-3 de australianca Samantha Stosur (17 WTA, cs 6).

Prima parte a meciului care a durat o oră şi 41 de minute a fost echilibrată, cu mai multe răsturnări de scor. Begu a realizat un break la 2-2, şi-a pierdut serviciul la 4-3, iar la 5-5 s-a consemnat cel mai lung game al confruntării. S-au jucat 12 puncte, iar românca a fructificat a treia minge de break, după care şi-a făcut serviciul fără să piardă vreun punct, punând capăt primei părţi a partidei. Setul secund a fost dominat de la un capăt la altul de Irina-Camelia. Ea a “deschis” cu un break, iar la 5-3 câştigat, din nou, pe serviciul adversarei, calificându-se în sferturi. Prin această victorie, Begu şi-a egalt performanţa din 2015 şi 2016, când a fost învinsă de fiecare dată de Angelique Kerber. Următoarea adversară a româncei este Daria Kasatkina (Rusia, 42 WTA), care a învins-o pe Daria Gavrilova (Australia, 27 WTA, cs 9) cu 6-3, 4-6, 6-0. Meciul are loc azi, este primul al zilei de pe terenul central şi începe la ora 11.00 locală (18.00 a României).

Citeşte mai multe despre: Irina Begu, wta, Charleston, Daria Kasatkina, Volvo Car Open, Samantha Stosur