Irina-Camelia Begu este în sferturi la dublu la Tianjin

Perechea formată din jucătoarea română Irina-Camelia Begu şi cehoaica Barbora Krejčíková s-a calificat în sferturile probei de dublu la Tianjin Open (China, 750.000 de dolari premii totale).

08.10.2018 20:25, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Cele două, desemnate principalele favorite ale competiţiei, s-au impus 6-2, 6-0 în faţa chinezoaicelor Yanni Liu şi Meiling Wang. Begu şi Krejcikova au avut nevoie de 50 de minute pentru a trece de prima rundă. A fost un meci dominat clar de favorite, careau realizat break-uri în primul set la 1-1 şi 4-2, cu menţiunea că de la 3-2 nu au mai cedat niciun game până la finalul confruntării. În partea a doua a meciului, asiaticele şi-au adjudecat doar opt puncte. Următoarele adversare ale Irinei-Camelia şi Barborei vor fi Sabrina Santamaria (Statele Unite) şi Iana Sizikova (Rusia) sau Xinyun Han (China) şi Darija Jurak (Croaţia). La simplu, Begu (52 WTA) va juca în primul tur cu Yuxuan Zhang (China, 225 WTA, venită din calificări). Meciul are loc azi, de la ora aproximativă 9.30 a României şi este prima confruntare directă dintre cele două.

Citeşte mai multe despre: Irina Begu, wta, Tianjin, China