Irina-Camelia Begu este în optimi la Volvo Car Open

Accesați link-ul pentru o galerie foto exclusivă realizată pentru www.OpenTenis.ro de Neal Trousdale.

05.04.2018 11:43, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Jucătoarea română Irina-Camelia Begu (38 WTA, cs 13) s-a calificat la pas în optimi la Volvo Car Open (Charleston, Statele Unite, 800.000 de dolari premii totale), turneu care se desfăşoară pe terenurile din complexul sportiv Family Circle Tennis Center. Ea a învins-o pe Claire Liu (Statele Unite, 202 WTA, venită din calificări) cu 6-4, 6-2. Meciul a durat o oră şi 31 de minute, iar în primul set Begu s-a distanţat rapid la 5-1. Americanca s-a apropiat la 3-5 şi a avut două mingi de break, dar Irina-Camelia a forţat cu primul serviciu, a alergat-o pe Claire dintr-o latură în alta a terenului şi a finalizat punctele prin veniri la fileu. De altfel, aceasta a şi fost tactica lui Begu în faţa unei adversare de 17 ani, fără prea multă experienţă în turneele WTA. În setul secund, românca a condus cu 3-1, iar după ce Liu şi-a făcut serviciul la capătul unui game în care a salvat cinci mingi de break, Begu a avut o serie de trei game-uri câştigătoare. Ea o va înfrunta pe deţinătoarea trofeului, Darya Kasatkina (12 WTA, cs 3). Rusoaica are 5-1 în meciurile directe, anul trecut impunându-se în sferturi cu 6-4, 6-1. Partida are loc azi, este a doua a zilei de pe Terenul principal (Volvo Car Stadium) şi începe la ora aproximativă a României 19.30.

Citeşte mai multe despre: Irina Begu, wta, Charleston, Daria Kasatkina, Volvo Car Open, Claire Liu