Halep joacă în sferturi la Toronto cu Bouzková

Accesaţi link-ul pentru o galerie foto exclusivă realizată pentru www.OpenTenis.ro de Neal Trousdale.

09.08.2019 05:47, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (4 WTA, cs 4) s-a calificat fãrã emoţii în sferturi Coupe Rogers présentée par Banque Nationale (Toronto / Montreal, Canada, 8.531.945 de dolari premii totale). Românca a învins-o în 68 de minute pe rusoaica Svetlana Kuzneţova (198 WTA, beneficiară a unui wild card), cu 6-2, 6-1. Campioana en titre de la Wimbledon a realizat câte două break-uri în fiecare set, conducând cu 3-0 şi 4-1 în prima parte a meciului, respectiv cu 5-0 şi are 5-3 în meciurile directe, trei victorii fiind consemnate la Rogers Cup (4-6, 6-4, 6-3 în 2011 la Toronto şi 3-6, 6-1, 6-1 în 2016 la Montreal).

„A fost un meci mult mai bun, a fost diferit însă, pentru că Svetlana dă foarte mult top spin, adversara de ieri a lovit puternic şi drept. A fost mai greu să mă adaptez jocului ei, dar mă bucur tare mult că am reuşit să ridic nivelul şi să mă simt mai bine pe teren. Aşa arată jocul meu, că azi a fost mai bine. Încerc să mă acomodez de la zi la zi mai bine, să joc mai bine în fiecare zi şi, când ajung la US Open, să fiu în formă maximă”, a declarat Simona pentru Digi Sport. „Singura provocare pe care o am este să câștig următorul meci. Nu contează împotriva cui joc. Faptul că joc din nou în sferturi aici înseamnă mult pentru mine. Se simte că revin ritmul pe care l-am avut în Wimbledon. Am fost un pic îngrijorată în vacanță, pentru că ştiam că-mi va fi dificil la revenirea pe teren, dar este normal să fac o pauză din când în când”, a spus Halep pentru Site-ul WTA.

Următoarea adversară este Marie Bouzková (91 WTA, venită din calificări), pe care nu a mai întâlnit-o până acum în circuitul WTA. Cehoaica a învins-o pe letona Jelena Ostapenko (82 WTA) cu un dublu 6-2. Meciul are loc mâine dimineaţă, este al doilea din sesiunea de seară, începe la ora aproximativă 4.00 a României şi precedat de confruntarea dintre Serena Williams (Statele Unite, 10 WTA, cs 8). Şi japoneza Naomi Osaka (2 WTA, cs 2). Cea mai mică dintre surorile Williams, triplă campioană la competiţia canadiană, a trecut cu 7-5, 6-4, de rusoaica Ekaterina Alexandrova (48 WTA, venită din calificări), în timp ce Osaka a eliminat-o cu 7-6 (4), 6-4, pe poloneza Iga Świątek (65 WTA, venită din calificări). Nipona a câştigat ambele meciul directe cu Serena, ultimul fiind cel din finala US Open de anul trecut.

Programul sferturilor: azi, de la 19.30 a României, Sofia Kenin (Statele Unite, 29 WTA) - Elina Svitolina (Ucraina, 7 WTA, cs 6), de la 21.00 Karolína Plíšková (Cehia, 3 WTA, cs 3) - Bianca Vanessa Andreescu (Canada, 27 WTA), de la ora 2.00 dimineaţa Williams – Osaka şi de la ora aproximativă 4.00 Bouzková – Halep.

Citeşte mai multe despre: Simona Halep, rogers cup, toronto, wta, Svetlana Kuznetsova, Canada