Halep este a şasea oară la rând în sferturi la Cincinnati

Accesați link-ul pentru o galerie foto exclusivă realizată pentru www.OpenTenis.ro de Neal Trousdale.

17.08.2018 19:10, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Jucătoarea română Simona Halep (1 WTA, cs 1) s-a calificat în sferturi la Western & Southern Open (Cincinnati, Ohio, Statele Unite, 2.874.299 de dolari premii la feminin şi 6.335.970 la masculin), după ce a învins-o pe australianca Ashleigh Barty (16 WTA, cs 16) cu 7-5, 6-4. Sportiva de la Antipozi a controlat jumătatea primului set, dar la 4-5 liderul mondial a apăsat pe accelerator şi a câştigat trei game-uri la rând, convertind în punct a patra minge de set, pe propriul serviciu. În partea a doua a confruntării, Simona a fost condusă cu 2-0, dar a întors scorul la 4-2, după care s-a mers cap la cap până la final. La 5-4, Halep a salvat o minge de break, după care a fructificat prima minge de meci. Este a doua victorie a Simonei în faţa lui Ashleigh în nici o săptămână, după ce pe 11 august, în semifinale la Rogers Cup de la Montreal, se impunea cu 6-4, 6-1.

Halep se califică pentru a şasea oară la rând în sferturi la Cincinnati. În 2012, la prima prezenţă pe tabloul principal la Western & Southern Open a fost eliminată în primul tur, după care doi ani la rând a pierdut în sferturi, în 2015 şi anul trecut a fost finalistă, iar în 2016 a pierdut în penultimul act.

Următoarea adversară este Lesya Tsurenko (44 WTA). Estimativ, partida nu va începe mai devreme de ora 1.15 a României, în această noapte. Toate cele patru dueluri directe de până acum au fost câştigate de actualul lider mondial: 6-4, 7-5 în 2009 în optimi la Opole (ITF, Polonia, 25.000 de dolari premii totale), 3-0 şi abandon Tsurenko în 2012 în primul tur la Linz (WTA, Austria, 220.000 de dolari), 6-3, 6-1 în 2013 la 's-Hertogenbosch (WTA, Olanda, 235.000 de dolari) şi 6-3, 4-6, 6-4 în 2014 în Turul 2 la Wimbledon (Mare Şlem, Marea Britanie, 12.000.000 de euro).

Citeşte mai multe despre: Simona Halep, Western & Southern Open, Cincinnati, wta, Statele Unite ale Americii, Ashleigh Barty