Halep a întors calificarea de la 2-4 în decisiv

Liderul mondial al tenisului feminin, Simona Halep, s-a calificat cu emoţii în runda a treia la Australian Open (Melbourne, 52,6 milioane de dolari australieni premii totale), primul turneu de Mare Şlem al anului, după 6-3, 6-7 (5), 6-4 în faţa americancei Sofia Kenin (37 WTA).

17.01.2019 20:29, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Românca a câştigat după două ore şi 31 de minute un meci de mare luptă, reuşind o revenire spectaculoasă de la 2-4 în setul decisiv. Următoarea adversară va fi Venus Williams (36 WTA), care a învins-o pe franţuzoaica Alize Cornet cu 6-3, 4-6, 6-0. Americanca a trecut în primul tur cu 6-7 (3), 7-6 (3), 6-2 de Mihaela Buzărnescu şi are 3-2 în meciurile directe cu Halep, dar românca s-a impus la ultimele două confruntări, în 2015 la Roma şi anul trecut la Montreal. Între cele două jucătoare este o diferenţă de 11 ani.

„Nu am nicio idee cum am câştigat acest meci. Îmi este foarte greu să explic ce s-a întâmplat pe teren. A fost un meci extrem de greu. Sofia este o jucătoare uimitoare. A fost extrem de greu să alerg după fiecare minge şi să fiu acolo la fiecare punct. În setul secund m-am accidentat puţin, dar am luptat pentru că mi-am dorit să câştig şi să vin să joc din nou în faţa acestor fani minunaţi. Mulţumesc tuturor românilor din tribune şi celor care m-au urmărit acasă, dar şi australienilor pentru că ştiu că mereu mă susţin. Îmi place să joc aici la Melbourne şi să sperăm că în turul următor o să fac un meci mai bun”, a spus Halep la finalul partidei.

Constănţeanca a avut 1-0 la seturi şi 3-0 în actul al doilea, dar a pierdut controlul jocului. Simona a explicat ce s-a întâmplat. „M-am simţit bine şi poate că m-am relaxat puţin când am simţit că domin. Apoi a fost acel game lung, la 3-0. L-am pierdut şi mi-am pierdut încrederea. Am început să cred că aleargă mai mult, că este mai încrezătoare şi, de la un gând, am pierdut al doilea set”, a spus Halep, la Eurosport. În ciuda căderii care a urmat şi care a fost aproape să o coste victoria, Halep a fost mulţumită de prestaţia ei şi de faptul că nu a suferit din cauza efortului depus. „A fost un meci grozav. Spatele meu e puternic, dar picioarele sunt puţin amorţite. Dar e normal, după o pauză lungă. Sofia e o adversară diferită, nu se predă niciodată”, a declarat prima jucătoare a lumii.

Victoria Simonei a fost analizată de Mats Wilander. Analistul Eurosport a apreciat că succesul în faţa Sofiei Kenin a fost facilitată de faptul că americanca nu are multe meciuri în faţa unor nume de calibru. „E normal ca Simona să fie bucuroasă, dar a avut set şi 3-0. Apoi a fost condusă în setul decisiv. Sofia Kenin a devenit însă emoţionată pe final. E o lipsă de încredere, nu a avut multe meciuri în picioare în ultima perioadă. Pentru Halep este o victorie importantă în aceste condiţii. Să nu uităm că Sofia Kenin a câştigat la Hobart. Nu te gândeşti la clasament, la adversară şi a jucat bine. Mereu am crezut că primele două tururi într-un turneu de Mare Şlem sunt foarte importante, apoi când treci de această barieră lucrurile devin mai uşoare. Poţi să şi pierzi, e adevărat, dar ai mai multă încredere când ai de a face cu meciuri grele în primele tururi”, a spus Wilander.

Mats a rămas impresionat de serviciul Simonei. Consideră că românca a crescut mult în această privinţă în ultima perioadă: “Sunt convins că a lucrat la serviciu. A ajutat-o acest aspect. Mereu am observat că atunci când nu ai încredere în jocul tău, serviciul te poate ajuta enorm. Eşti mai relaxat, îţi merge mai bine jocul când îţi merge şi serviciul”, a mai spus analistul Eurosport.

Venus are un CV formidabil. Ea este de 16 ori finalistă şi de 7 ori câştigătoare a turneelor de Grand Slam. Venus a obţinut cinci victorii la Wimbledon (2000, 2001, 2005, 2007, 2008) şi două la US Open (2000, 2001). De asemenea, are două finale la Australian Open (2003, 2017) şi încă una pierdută la Roland Garros, în 2002. În total, sportiva ajunsă la 38 de ani a adunat 49 de trofee WTA la simplu şi alte 22 la dublu.

Tot în turul 2, tânăra jucătoare canadiană de origine română Bianca Andreescu (106 WTA, venită din calificări) a fost învinsă cu 6-3, 3-6, 6-2, de letona Anastasija Sevastova (12 WTA, cs 13).

La masculin, Marius Copil (60 ATP) a fost întrecut de belgianul David Goffin (22 ATP, cs 21) cu 5-7, 7-5, 6-2, 6-4, în runda a doua a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, în 2 ore şi 42 de minute. Românul a dominat primul set, adjudecat cu 7-5, după ce a condus şi cu 5-2. În actul secund, s-a mers cu serviciul până la 5-5, când Goffin a realizat break, tranşând setul. Belgianul a controlat setul al treilea, câştigând cu 6-2, iar în setul următor a reuşit trei ghemuri consecutive de la 1-2, după care şi-a păstrat avantajul, impunându-se cu 6-4. Goffin a câştigat şi primul său duel cu Copil, în 2016, la Antwerp, în sferturi, cu 5-7, 6-1, 6-3.

Citeşte mai multe despre: Simona Halep, Australian Open, grand slam, wta, Melbourne, Sofia Kenin