Gabriela Ruse va juca finala la dublu

Românca a obţinut, azi, două victorii la turneul de la Hammamet (dotat cu premii de 10.000 de dolari), calificarea în semifinale la simplu fiind urmată de cea în finală, la dublu.

01.04.2016 14:49, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Ruse, locul 390 la dublu, şi Katharina Hobgarski (Germania, 914 WTA la dublu) le-au avut adversare pe principalele favorite, bulgăroaica Dia Evtimova (414 la dublu) şi austriaca Julia Grabher (454 la dublu). Favoritele au început meciul cu un break, dar după aia şi-au pierdut serviciul de două ori, astfel că s-au văzut conduse cu 4-1. La scorul de 5-3 pentru ele, Ruse şi Hobgarski au realizat un game alb, închizând primul set. În partea a doua a meciului, Gabriela şi Katharina au făcut un break la 1-1 şi un altul la 4-2. În game-ul imediat următor, au avut o minge de meci, pe care au ratat-o. Favoritele puteau rămâne în meci dacă şi-ar fi câştigat serviciul, dar Gabriela şi Katharina au convertit a doua minge de meci pe care au avut-o, încheind setul tot cu 6-3.

Mâine vor avea loc următoarele meciuri, toate pe terenul central: Hobgarski (496 WTA, cs 8) – Ruse (421 WTA, cs 4), Corinna Dentoni (Italia, 420 WTA, cs 4) – Grabher (398 WTA, cs 2) şi Hobgarski, Ruse - Ola Abou Zekri şi Snehadevi S Reddy (Edipt, India; cs 2). Primul meci începe la ora 10.00 locală, 12.00 a României.

Hobgarski a eliminat-o în sferturi pe Evtimova (principala favorită) cu 6-3, 2-6, 7-6 (8), Ruse pe Gaia Sanesi (Italia, 558 WTA) cu 6-1, 6-0, Dentoni pe Pia Cuk (Slovenia, 516 WTA, cs 9) cu 5-7, 6-2, 6-3, iar Grabher a beneficiat de abandonul rusoaicei Ksenija Sharifova (843 WTA, venită din calificări) după ce austriaca a câştigat primul set cu 6-1. În fine, Zekri şi Reddy au trecut în semifinale de italiencele Federica Arcidiacomo şi Martina Spigarelli 6-1, 7-6 (5).

Citeşte mai multe despre: elena ruse, Hammamet