«Fosta» Simona Halep ar fi ratat calificarea

Accesaţi link-ul pentru o galerie foto exclusivă realizată pentru www.OpenTenis.ro de Neal Trousdale.

15.08.2019 05:42, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (4 WTA, cs 4) s-a calificat în optimi Western & Southern Open (Cincinnati, Statele Unite, 9.680.176 premii totale), după ce a învins-o pe rusoaica Ekaterina Alexandrova (43 WTA), cu 3-6, 7-5, 6-4. Meciul a durat două ore şi patru minute, iar în primul set, românca a ratat patru mingi consecutive de 3-1, pe serviciul adversarei. În setul secund a fost condusă cu 5-4, iar în decisiv nu a mai cedat niciun game de la 3-4, convertind în punct a doua minge de meci. Următoarea adversară a lui Halep, finalistă la ultimele două ediţii şi semifinalistă în 2016, este Madison Keys (Statele Unite, 18 WTA, cs 16), care a trecut de Daria Kasatkina (Rusia, 41 WTA), cu 6-4, 6-1. Meciul are loc la noapte, nu înainte de ora 2.00 a României. În cayul unei victorii, Simona o va întâlni în continuare pe Venus Williams (Statele Unite, 65 WTA) sau Donna Vekić (Croaţia, 26 WTA).

„A fost un meci foarte, foarte greu! Ea a lovit mingea foarte puternic şi a fost dificil să returnez. Am luptat şi nu am renunţat la meci. Am vrut să alerg pentru fiecare minge. Din punct de vedere mental, mi-fost a greu la începutul meciului, din cauza accidentării. Nu am avut nicio durere, dar mi-a fost greu să intru în ritm. Ea a fost foarte puternică în acele momente. După aceea, am simţit că am trecut peste şi că pot fi agresivă. Am simţit că pot să schimb jocul. Le mulţumesc tuturor fanilor care sunt alături de mine, mă bucur mult să fiu aici”, a declarat Simona Halep imediat după meci. „«Fosta» Simona ar fi renunţat la luptă. Eram foarte tensionată din cauza accidentării, multe lucruri în jurul meu. Acum, mă simt puternică mental şi de aceea pot lupta până la final. Am avut emoţii înaintea meciului, pentru că mi-a fost frică să alerg după mingi. După ce am simţit ritmul, a fost mult mai uşor. Nu m-am relaxat deloc în acest meci. Am fost foarte tensionată”, a spus Simona, pentru Tennis Channel.

Citeşte mai multe despre: Simona Halep, Western & Southern Open, Cincinnati, wta, Statele Unite ale Americii, Ekaterina Alexandrova