Finală inedită la Australian Open

În ultimul act al turneului de la Melbourne, primul de Mare Şlem al anului, s-au calificat Sofia Kenin (Statele Unite, 15 WTA, cs 14) şi Garbiñe Muguruza Blanco (Spania, 32 WTA).

30.01.2020 04:00, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Iberica (foto) a învins-o cu 7-6 (8), 7-5 pe Simona Halep (3 WTA, cs 4), la capătul unui meci care a durat două ore şi şapte minute. Românca şi-a pierdut serviciul în primul set la 3-3, a realizat break alb la 4-5, la 6-5 a ratat două mingi se set pe propriul serviciu, astfel că s-a ajuns în tie-break. A fost 3-0 pentru Muguruza, Halep a întors scorul la 4-3, Garbiñe a făcut 6-4, Simona a condus, din nou, cu 7-6 şi 8-7, ar ultimele trei puncte ale setului au revenit spaniolei. În partea a doua a confruntării campioana de la Wimbledon a condus cu 5-3, dar din acel moment nu şi-a mai adjudecat niciun game.

În prima semifinală, americanca Sofia Kenin (15 WTA, cs 14) a produs surpriza competiţiei, eliminând-o pe prima favorită a turneului, australianca Ashleigh Barty (1 WTA, cs 1), cu 7-6 (6). În primul set nu s-a realizat niciun break, iar Ashleigh a ratat două mingi de set în tie-break la 6-4. În partea a doua a confruntării, liderul mondial a condus cu cu 3-1, 4-2 şi 5-3, a avut două mingi de set la 5-4 pe propriul serviciu, dar adversara şi-a adjudecat 13 din următoarele 14 puncte jucate.

Citeşte mai multe despre: Australian Open, grand slam, wta, Garbiñe Muguruza, Melbourne, Sofia Kenin