Finala de la Hammamet începe la ora 12.00

Elena Gabriela Ruse (421 WTA, cs 2) va juca azi, de la ora locală 10.00 (12.00 a României) finala turneului ITF de la Hammamet, dotat cu premii în valoare de 10.000 de dolari.

26.03.2016 21:10, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Adversara ei este italianca Claudia Giovine (457 WTA, cs 4), care în semifinale a trecut de altă româncă, Irina Maria Bara (354 WTA, cs 1) cu scorul de 6-2, 6-0. Până în finală, Gabriela a pierdut un singur set, după ce a trecut în primul tur de slovaca Sandra Jamrichova (venită din calificări) cu 7-5, 6-3, în al doilea de românca Ioana Fetecău cu 6-4, 6-1, în sferturi de spaniola Irene Burillo Escorihuela cu 7-6 (6), 6-7 (4), 6-4, iar în semifinale de austriaca Julia Grabher (cs 3) cu 6-2, 7-5. Şi Giovine a pierdut tot un singur set în precedentele meciuri. Ea a eliminat-o în primul tur pe italianca Verena Meliss cu 6-0, 7-5, în turul al doilea pe Petia Arshinkova (Bulgaria) cu 6-4, 6-1, iar în sferturi pe compatrioata ei Martina Spigarelli cu 6-3, 1-6, 6-1. Va fi prima confruntare directă dintre Gabriela şi Claudia. Săptămâna viitoare, Ruse va juca tot la Hammamet, unde a fost desemnată a doua favorită a tabloului pe care mai figurează o jucătoare din România, Irina Fetecău (620 WTA). La acelaşi turneu, Cristina Adamescu (652 WTA) s-a înscris în calificări.

Citeşte mai multe despre: elena ruse, Irina Bara, Hammamet, Cristina Adamescu, Irina Fetecău