Fără emoţii în faţa Jelenei Jankovic

Monica Niculescu (40 WTA, cs 3) s-a calificat în turul 2 la Hobart International (Australia, 226.750 de dolari), după ce a învins-o pe Jelena Jankovic (Serbia, 54 WTA) cu 6-2, 6-3.

09.01.2017 03:46, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Meciul a fost la discreţia româncei, care s-a văzut condusă pe tabelă o singură dată, cu 3-2 în setul secund. În rest, Monica a dominat confruntarea, câştigând patru game-uri la rând în prima parte a meciului după ce tabela arăta 2-2. În setul secund, Jankovic a preluat conducerea cu 3-2 după un break, dar din acel moment sârboaica nu a mai câştigat niciun game până la final. Este a doua înfrângere a Jelenei în acest an în faţa unei românce, după ce Simona Halep s-a impus săptămâna trecută cu 6-1, 3-6, 6-3 în primul tur la Shenzhen Open. Monica o va întâlni în turul secund pe Kirsten Flipkens (Belgia, 73 WTA), care a trecut cu 7-6 (10), 6-4 de Jaimee Fourlis (Australia, 417 WTA, wild card).

În schimb, Irina-Camelia Begu (30 WTA) se află la al doilea eşec în acest an în primul tur. De această dată, ea a fost învinsă de rusoaica Svetlana Kuznetsova (9 WTA, cs 5) cu 6-1, 6-4. În primul set, românca a realizat singurul game la 3-0 pentru adversară, iar în al doilea a fost condusă cu 4-0, a egalat, dar şi-a pierdut serviciul, după care Kuznetsova a pus capăt meciului la prima oportunitate.

Citeşte mai multe despre: Monica Niculescu, wta, Hobart International