Dulgheru va juca în turul 1 la Roland Garros cu McHale

Accesați link-ul pentru o galerie foto exclusivă realizată pentru www.OpenTenis.ro de Neal Trousdale la meciul Alexandrei.

26.05.2018 17:20, de , 0 comentarii , Galerie Foto

România va avea şase jucătoare pe tabloul principal la French Open (Paris, 39.197.000 de euro premii totale), al doilea turneu de Mare Şlem al anului, care se desfăşoară pe terenurile din cadrul complexului sportiv Roland Garros şi începe duminică. După retragerea Monicăi Niculescu din motive medicale au mai rămas cinci, Simona Halep (1 WTA), Mihaela Buzărnescu (32 WTA), Irina-Camelia Begu (41 WTA), Sorana Cîrstea (45 WTA), Ana Bogdan (65 WTA). Însă numărul jucătoarelor din România prezente pe tabloul principal este, din nou, şase, după ce Alexandra Dulgheru (160 WTA) a trecut de ultimul tur al calificărilor, datorită victoriei cu cu 6-1, 5-7, 7-6 (7) în faţa germancei Tamara Korpatsch (145 WTA).

Meciul a durat două ore şi 50 de minute, iar în primul set românca a realizat patru break-uri şi şi-a cedat serviciul o dată. În partea secundă, Alexandra a condus permanent până la 4-3. După ce a fost egalată, a preluat din nou conducerea cu 5-4, dar din acel moment Korpatsch a câştigat trei game-uri la rând, ducând confruntarea în decisiv. germanca a “deschis” setul 3 cu un break şi s-a distanţat rapid la 4-1, iar la 5-2 a servit pentru meci. Alexandra a realiuzat break, a mai câştigat o dată pe serviciul adversarei la 4-5, după care s-a ajuns la tie-break. Şi aici au fost multe răsturnări de scor: Dulgheru a avut 3-1, 4-2 şi 5-4, dar Korpatsch a câştigat două puncte pe serviciul ei, procurându-şi o minge de meci. Următoarele două puncte au fost trecute în contil Alexandrei, care a ratat o primă minge de meci pe serviciul adversarei, darla 8-7 a avut serviciul şi şi-a adjudecat punctul izbăvitor.

Este a patra prezenţă a lui Dulgheru la Roland Garros. În 2015 a învins-o în primul tur pe Nicole Gibbs (Statele Unite) cu 6-3, 6-1, fiind eliminată de Alizé Cornet (Franţa) cu 6-2, 7-5. În anul următor, a cedat în primul tur în faţa belgiencei Yanina Wickmayer cu 6-1, 6-3, iar anul trecut a jucat în calificări, câştig de cauză având Ana Bogdan, în primul tur, cu 2-6, 6-3, 7-6 (5). Adversara Alexandrei în primul tur este Christina McHale (Statele Unite, 85 WTA), care a câştigat singurul meci direct, în 2012, în primul tur la Auckland, cu 6-2, 6-3.

În altă partidă din ultimul tur al calificărilor, Irina Maria Bara (161 WTA) a fost învinsă de jucătoarea americană Caroline Dolehide (126 WTA) cu 6-4, 6-3, într-o oră şi 25 de minute. A treia reprezentantă a României în calificări, Alexandra Cadanţu (180 WTA), a fost învinsă în primul tur de belgianca de origine ucraineană Maryna Zanevska (153 WTA) cu 7-5, 3-6, 7-5.

Citeşte mai multe despre: Alexandra Dulgheru, wta, Roland Garros, Franţa