Dulgheru este în sferturi la Vancouver

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru (148 WTA) s-a calificat în sferturile turneului ITF de la Vancouver (Canada), dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, după ce a trecut cu 7-5, 7-6 (7) de brazilianca Beatriz Haddad Maia (116 WTA).

17.08.2018 10:27, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Românca a învins-o pe a opta favorită a competiţiei la capătul unei partide care a durat două ore şi nouă minute. Haddad Maia a condus cu 4-2 în primul set după ce a realizat break la 2-2, dar Dulgheru a întors rezultatul la 5-4. După ce brazilianca şi-a făcut serviciul, Alexandra a câştigat alte două game-uri, adjudecându-şi manşa. În partea a doua a confruntării, Dulgheru a condus cu 4-1 şi 5-2, dar la 5-3 şi-a pierdut serviciul, după care s-a mers cap la cap până la tie-break. Ultima parte a confruntării a fost interzisă cardiacilor. Beatriz a condus cu 6-1, având nu mai puţin de cinci ocazii de a duce meciul în decisiv. Din acel moment, Alexandra a jucat aproape perfect. Ea a întors scorul la 7-6, a ratat o primă minge de meci pe serviciul adversarei, dar şi-a adjudecat următoarele două puncte.

În sferturi, Dulgheru o va înfrunta pe japoneza Misaki Doi (27 ani, 240 WTA), pe care a întrecut-o în 2015, la Roma, în primul tur, cu 6-7 (2), 6-3, 6-3. Meciul are loc azi, de la ora 21.00 a României. În cazul unei victorii, românca o va înfrunta în penultimul act pe Martina Trevisian (Italia, 194 WTA, venită din calificări) sau pe Rebecca Marino (Canada, 287 WTA, eild card).

Citeşte mai multe despre: Alexandra Dulgheru, itf, Canada, Vancouver