Dulgheru a câştigat turneul de la Montpellier

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru a câştigat turneul ITF de la Montpellier (Franţa, 25.000 de dolari), după ce a dispus în finală de franţuzoaica Sherazad Reix (cs 7) cu 6-2, 6-2.

26.06.2017 10:41, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Dulgheru (28 ani, 517 WTA), venită din calificări, a avut nevoie de o oră şi 29 de minute pentru a obţine victoria în faţa unei adversare de aceeaşi vârstă, care se află pe locul 283 în lume. Alexandra s-a distanţat la 4-0 în primul set, iar după ce adversara a redus din diferenţă (4-1 şi 5-2) cu propriul serviciu, românca a încheiat setul la a doua şansă pe care a avut-o. În partea a doua a confruntării Sherazad a condus cu 1-0, dar a urmat o serie a Alexandrei de patru game-uri, iar la 5-2 românca a închis conturile cu un game alb.

În semifinale, Alexandra o învinsese pe elveţianca Rebeka Masarova (17 ani, 306 WTA), cu 6-4, 6-2, după ce în precedentele tururi trecuse de Usue Maitane Arconada (Statele Unite, cs 3) cu 3-6, 6-3, 7-6 (2), de Cristina Bucsa (Spania, venită din calificări) cu 6-2, 6-1, iar în sferturi de Harmony Tan (Franţa) cu 6-2, 6-0. Asta după ce în calificări le eliminase pe Maud Vigne (Franţa) cu 6-1, 6-1 şi pe Marina Bassols Robera (Spania) cu 6-0, 6-0.

Este al 11-lea titlu ITF pentru Alexandra, care mai deţine în palmnares trei trofee din aceeaşi categorie.

Citeşte mai multe despre: Alexandra Dulgheru, itf, Montpellier