Duel românesc în turul 2 al calificărilor pentru Wimbledon

Patru dintre cele şase românce au trecut de runda de debut a calificărilor pentru tabloul principal la al treilea turneu de Mare Şlem al anului, Wimbledon Championships (Londra, Marea Britanie, 38.000.000 lire sterline premii totale), care se desfăşoară pe terenurile din All England Lawn Tennis and Croquet Club.

25.06.2019 20:36, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Prima intrată pe teren a fost Alexandra Cadanţu (205 WTA) ea cedând cu 6-1, 3-6, 6-3 în faţa Carolinei Dolehide (Statele Unite, 268 WTA) 1-6, 6-3, 3-6. Irina-Camelia Begu (114 WTA, cs 10) a avut emoţii în partida cu Jia-Jing Lu (China, 202 WTA) doar în debutul setului secund, când a fost condusă cu 3-0, dar până la urmă s-a impus cu 7-6 (2), 6-4. Patricia Maria Ţig (clasament protejat) a făcut un meci solid în faţa Paulei Bardosa Gibert (Brazilia, 126 WTA, cs 22), la prima ei întâlnire cu iarba după doi ani. Ca şi în 2017, Patricia a cedat în primul tur al calificărilor pentru Wimbledon. Dacă atunci a fost învinsă Anastasia Potapova în două seturi, acum a cedat cu 3-6, 6-1, 6-4, după ce în decisiv a condus cu 40-15 pe propriul serviciu la 4-4.

Ana Bogdan (134 WTA, cs 24) a avut nevoie de 57 de minute pentru a trece de Ylena In-Albon (Elveţia, 188 WTA) cu 6-2, 6-1, Elena Gabriela Ruse (177 WTA) a controlat aproape în totalitate meciul cu Sesil Karatancheva (Bulgaria, 206 WTA), în faţa căreia s-a impus cu 6-2, 6-2, iar Irina Maria Bara (179 WTA) a avut o revenire senzaâională în faţa americancei Allie Kiick (127 WTA, cs 18) în setul decisiv, când a fost condusă cu 3-0, pentru a câştiga cu 6-7 (4), 6-1, 6-4.

În turul 2 al calificărilor, fază a competiţiei care se va desfăşura azi, româncele vor juca după următorul program:

Terenul 4, al treilea meci al zilei, de la ora aproximativă 17.00 a României, Pemra Özgen (220 WTA) – Bogdan, în al treilea meci direct: 6-4, 2-6, 2-6 în 2010 în optimi la Westende (Belgia, ITF, 25.000 de dolari premii totale), 5-7, 4-6 în 2013 în sferturi la Wrexham (Marea Britanie, ITF, 25.000 de dolari), 2-6, 4-6 în 2015 în sferturi la Bath (Marea Britanie, ITF, 25.000 de dolari)

Terenul 16, al treilea meci al zilei, de la ora aproximativă 17.00 a României, Begu - Océane Dodin (Franţa), în primul meci direct

Terenul 5, al patrulea meci al zilei, de la ora aproximativă 18.30 a României, Ruse – Bara, în al doilea meci direct: 4-6, 1-6 în 2013 în sferturi la Bucureşti (ITF, 10.000 de dolari)

Citeşte mai multe despre: Irina Begu, wimbledon, ana bogdan, elena ruse, grand slam, wta, Irina Bara, Marea Britanie