Două eşecuri în 10 zile în faţa aceluiaşi jucător

Accesaţi link-ul pentru o galerie foto exclusivă realizată pentru www.OpenTenis.ro de Neal Trousdale.

21.08.2019 13:25, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Jucătorul român de tenis Marius Copil (96 ATP) a fost învins de spaniolul Pablo Carreno-Busta (64 ATP, cs 11) cu 6-3, 6-7 (3), 6-4 în runda a doua a turneului ATP de la Winston-Salem Open (Statele Unite, 717.955 dolari premii totale). Partida a durat două ore şi patru minute, iar în primul set românul şi-a pierdut serviciul la 1-1 şi 3-5. Copil a început partea a doua cu un break, iar la 5-4 a servit pentru set. A fost 30-30, dar ibericul a câştigat două puncte la rând, după care s-a ajuns la tie-break, controlat clar de Marius, care de la 2-2 a făcut trei puncte la rând. În decisiv a fost rândul lui Carreno-Busta să „deschidă” cu break, după care fiecare jucător şi-a făcut serviciul. A fost a doua victorie în tot atâtea meciuri directe pentru pablo, care săptămâna trecută, în calificări la Cincinnati, a câştigat cu 6-2, 6-2.

Citeşte mai multe despre: Marius Copil, ATP, Winston-Salem, Statele Unite ale Americii, Pablo Carreno-Busta