De trei ori Jaqueline

Trei turnee, 12 meciuri, 12 victorii, un singur set pierdut – acesta este bilanţul realizat de Jaqueline Adina Cristian în cele trei turnee de la Sharm el-Sheikh.

19.06.2016 19:22, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Jaqueline Cristian (567 WTA) a câştigat, pentru a treia oară consecutiv, turneul de la Sharm el-Sheikh, dotat cu premii de 10.000 de dolari. Ea a învins-o în finală: ă pe Ana Savic (Croaţia, wild card) cu 7-5, 6-4. În primul set, românca a fost condusă cu 5-3, dar a avut o serie de patru game-uri la rând datorită cărora a luat conducerea la seturi. În partea a doua a meciului, Jaqueline a câştigat pe serviciul adversarei la 1-1, după care si-a ţinut serviciul până la finală: ul partidei. Românca se impune, pentru a treia săptămână la rând, la turneul egiptean. În total, ea a câştigat 12 meciuri (în calitate de a doua favorită la fiecare competiţie, a fost exceptată de la primul tur). În cele 12 meciuri, a pierdut un singur set,în sferturile de finală: ă ale primului turneu, în faţa grecoaicei Eleni Kordolaimi. În rest, a câştigat trei seturi cu 6-0 şi cinci cu 6-1.