Copil joacă azi cu al doilea favorit în Antalya

Jucătorul român Marius Copil (95 ATP) s-a calificat în runda secundă la Turkish Airlines Open Antalya (426.145 de euro premii totale), după ce l-a învins cu 6-4, 7-6 (5) pe Cem Ilkel (247 ATP, beneficiar al unui wild card).

27.06.2018 07:06, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Meciul a durat 76 de minute, iar Marius nu şi-a cedat niciodată serviciul. El a realizat break în primul set la 2-2 şi a salvat o minge de break în actul secund, la 1-2. În tie-break, s-a mers cap la cap până la 3-3, Copil a câştigat două puncte la rând, a fost egalat, după care la 6-5 a convertit în punct prima minge de meci, pe serviciul adversarului. Să mai spunem că jumătate din game-urile jucate au fost albe (trei în primul set şi opt în al doilea).

Următorul adversar al lui Copil este al doilea favorital competiţiei, Damir Džumhur (30 ATP). Meciul are loc azi, este al doilea de pe Terenul Alaaddin Karagoz şi începe la ora aproximativă 15.00 a României. Džumhur a câştigat ambele dueluri directe de până acum: în 2016 cu 6-1, 3-6, 6-2 în primul tur la Bucureşti şi cu un dublu 6-4 anul acesta, tot în primul tur, dar la Rotterdam.

Citeşte mai multe despre: Marius Copil, ATP, Turcia, Airlines Open Antalya