Cîrstea a produs prima surpriză la AO

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (74 WTA) a început cu dreptul campania de anul acesta de la Australian Open și a obținut calificarea în turul secund.

19.01.2020 23:47, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Românca a produs una dintre surprizele zilei de debut a meciurilor de pe tabloul principal la primul turneu de Mare Şlem al anului, dotat cu premii totale de 71 de milioane de dolari australieni, eliminând-o în două seturi pe Barbora Strýcová (Cehia, 33 WTA, cs 32). Sportiva noastră s-a impus cu 6-2, 7-6 (5), la capătul unui meci care a durat o oră și 44 de minute. Primul set a fost controlat de jucătoarea născută la Târgoviște și a fost adjudecat după 37 de minute de joc. Manșa secundă a fost mai echilibrată. Sorana a servit pentru meci la 5-3, dar adversara a realizat un break alb, iar în tie-break Cîrstea a convertit în punct prima minge de meci! Grație acestei victorii, Sorana-Mihaela va avea parte în turul 2 de un duel de gală: ea o va întâlni pe câștigătoarea partidei dintre americancele Venus Williams (55 WTA) și Cori Gauff (66 WTA), duelul generațiilor de la Australian Open.

Citeşte mai multe despre: Australian Open, Sorana Cirstea, wta, Melbourne