Cadanţu şi Crăciun s-au oprit în turul 2

Jucătoarele române Alexandra Cadanţu (175 WTA) şi Georgia Andreea Crăciun (453 WTA, wc) s-au oprit în turul 2 al calificărilor pentru BRD Bucharest Open (250.000 de dolari), turneu care se desfăşoareă pe terenurile din cadrul Arenelor BNR.

17.07.2017 05:26, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Cadanţu a fost prima româncă intrată pe teren şi a întâlnit-o pe Tena Lukas (328 WTA). meciul a fost controlat aproape în totalitate de croată, care a realizat un break în chiar primul game al confruntării, după care s-a desprins la 5-2. Ulterior şi-a oierdut serviciul, dar la 5-4 a convertit în punct prima şansă se a închide setul. În partea a doua a meciului, Lukas s-a desprins la 4-1, dar Cadanţu a egalat la 5, după care ambele jucăptoare şi-au făcut serviciul, astfel că s-a ajuns în tie-break. Alexandra a avut două servicii la 3-4 şi ocazia de a prelua conducerea pentru prima dată, dar şi le-a pierdut, după care Tena a convertit în punct prima şansă de a închide partida. Scor final 6-4, 7-6 (3) pentru Lukas, care în meciul pentru un loc pe tabloul principal o va întâlni pe poloneza Magdalena Frech (259 WTA), care a trecut cu 6-3, 6-4 de Varatchaya Wongteanchai (Thailanda, 269 WTA).

La rândul ei, Crăciun a fost învinsă cu 6-3, 6-2 de olandeza Arantxa Rus (157 WTA). A fost un meci în care experienţa şi-a spus cuvântul. Primul set a fost unul al tie-break-urilor, şapte în total. Românca nu şi-a păstrat niciodată serviciul, iar olandeza a convertit în punct a doua şansă de a închide setul. În partea a doua a meciului Arantxa s-a desprins la 5-1, moment în care Georgia a salvat trei mingi de meci pe propriul serviciu. În game-ul următor, însă, olandeza acâştigat, la 40-30, punctul care a trimis-o în turul 2 al calificărilor, fază a competiţiei în care o va întâlni pe învingătoarea partidei Anhelina Kalinina (Ucraina, 213 WTA) – Fanny Stollar (Ungaria, 238 WTA), scorul în momentul întreruperii partidei din cauza ploii fiind 6-3, 3-3, 40-40 pe serviciul primeia.

Partida dintre Jasmine Paolini (Italia, 132 WTA) şi Alexandra Dulgheru (294 WTA) continuă azi, fiind şi ea întreruptă din aceleaşi motive. Românca a dominat partea a doua a setului de debut, câştigând patru game-uri la rând în momentul în care era condusă cu 3-2. În setul secund, ea şi-a pierdut serviciul în game-ul de debut, după care partida a fost întreruptă la 2-1 pentru italiancă, aceasta urmând să servească la reluarea confruntării.

Rezultatele partidelor de duminică:

Rezultatele meciurilor de duminică:

ALEXANDRA CADANŢU – Tena Lukas 4-6, 6-7 (3)

Arantxa Rus – GEORGIA ANDREEA CRĂCIUN 3-6, 2-6

Sophia Shapatava (Georgia, 220 WTA) – Lesley Kerkhove (Olanda, 200 WTA, cs 6) 6-4, 5-7, 4-6

Magdalena Frech– Varatchaya Wongteanchai 6-3, 6-4

Anhelina Kalinina (Ucraina, 248 WTA) – Fanny Stollar (Ungaria, 205 WTA, cs 7) s-a întrerupt la 6-3, 3-3, 40-40 pe serviciul primeia, iar Kalinina şi-a adjudecat al doilea set cu 6-4.

Sesil Karatantcheva (Bulgaria, 235 WTA) – Alona Fomina (Ucraina, 560 WTA) s-a întrerupt la 4-6, 6-4, 4-1 cu serviciul primeia, iar Karatantcheva şi-a adjudecat decisivul cu 6-3.

Următoarele partide au fost întrerupte:

Jasmine Paolini – ALEXANDRA DULGHERU 3-6, 2-1 cu serviciul primeia

Catalina Pella (Argentina, 311 WTA) – Daniela Seguel (Chile, 190 WTA, cs 5) 1-6, 2-3 cu serviciul primeia

Citeşte mai multe despre: Alexandra Dulgheru, BRD Bucharest Open, alexandra cadantu, wta, Georgia Andreea Crăciun