Buzărnescu a ajuns la 72 de victorii în 2018

Accesați link-ul pentru o galerie foto exclusivă realizată pentru www.OpenTenis.ro de Neal Trousdale la meciul Mihaela Buzărnescu – Qiang Wang.

08.08.2018 06:34, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Jucătoarea română Mihaela Buzărnescu (20 WTA) continuă să lege succesele, calificându-se în turul secund la Coupe Rogers présentée par Banque Nationale (Canada, 2.820.000 de dolari premii totale la feminin). Ea a învins-o cu 6-2, 7-5, pe chinezoaica Qiang Wang (53 WTA, venită din calificări), după un meci care a durat 89 de minute. Este a 72-a victorie pentru Mihaela în acest an, 42 dintre ele venind la simplu, 29 la dublu şi una la dublu mixt. În primul set, Buzărnescu nu a avut niciun fel de emoţii. Ea s-a desprins la 5-0, a ratat două mingi de set pe serviciul adversarei, şi-a pierdut serviciul, dar la 5-2 a convertit în punct a doua minge de meci şi a patra per total. De menţionat că, în tot setul, românca a pierdut nu mai puţin de opt mingi de break. În setul secund, asiatica a realizat break la 2-2 şi s-a desprins la 5-3. În acel moment, Mihaela a avut o serie de patru game-uri câştigătoare, salvând nu mai puţin de şapte mingi de set. La 5-4, Qiang Wang a condus cu 40-15 pe propriul serviciu şi a avut de alte două ori avantaj, dar Mihaela şi-a păstrat cumpătul şi a încheiat partida în numărul minim de seturi. Următoarea adversară a româncei este Elina Svitolina (Ucraina, 5 WTA, cs 5), calificată direct în turul secund. Buzărnescu are 2-0 la meciurile directe, ambele victorii venind în acest an: 6-3, 7-5 în turul 3 la French Open şi 6-3, 6-2 în sferturi la Birmingham.

La rândul ei, Sorana-Mihaela Cîrstea (54 WTA) a câştigat duelul româncelor, învingând-o cu 3-6, 6-4, 6-4 pe Monica Niculescu (69 WTA, venită din calificări). Meciul a durat două ore şi 12 minute, iar în primul set s-au consemnat şase break-uri. Partida a fost echlibrată, în condiţiile în care jucătoarele se cunosc foarte bine una pe cealaltă, în condiţiile în care este pentru a zecea oară când au fost adversare, ultimele patru partide având loc în 2017 şi 2018. În primele două seturi s-a consemnat egalitate la 3, după care fiecare dintre jucătoare a forţat decisiv pentru a-şi adjudeca manşa. În decisiv, Cîrstea s-a desprins la 4-1 după două break-uri, dar şi-a pierdut serviciul în game-ul următor, astfel că la 4-5 Niculescu a servit pentru a egala. A urmat un break alb al Soranei-Mihaela, care se va lupta pentru un loc în optimi cu americanca Venus Williams (14 WTA, cs 13), care a dispus cu 7-5, 6-1, de compatrioata sa Caroline Dolehide (124 WTA, venită din calificări).

Citeşte mai multe despre: mihaela buzarnescu, rogers cup, toronto, wta, Canada, Qiang Wang