Bogdan şi Ruse joacă pentru calificarea pe tabloul principal la US Open

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan (147 WTA, cs 28) a acces în runda finală a calificărilor pentru tabloul principal de simplu la US Open (New York, Statele Unite, 57.238.700 de dolari premii totale), al patrulea turneu de Mare Şlem al anului.

23.08.2019 13:04, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Sportiva născută în Sinaia a învins-o pe australianca Ellen Perez (164 WTA) cu 6-4, 7-6 (6). Meciul a durat o oră şi 43 de minute, iar în primul set Ana s-a distanţat la 4-1. în partea a doua a partidei, românca a servit pentru meci la 6-5, fără să câştige vreun punct în respectivul gam. În tie-break, a fost condusă cu 6-3, primele două mingi de set salvate fiind pe serviciul adversarei. Adversara din meciul la finele căruia se va stabili jucătoarea calificată pe tabloul principal este bulgăroaica Isabella Shinikova (207 WTA). Aceasta a trecut de Sachia Vickery (Statele Unite, 150 WTA) cu 6-1, 4-6, 7-6 (6), după ce în tie-break-ul setului decisiv a salvat patru mingi consecutive de meci. Americanca a condus cu 6-2, iar pentru o scurtă perioadă de timp, chiar a fost dată învingătoare (7-4 în tie-break), eroarea durând minute bune. Meciul are loc azi, este al doilea al zilei de pe Terenul 11 şi începe la ora aproximativă 20.00 a României. Tot azi, în primul meci al zilei de pe Terenul 7, de la ora 18.10 a României, Elena Gabriela Ruse (178 WTA) joacă în aceeaşi fază a competiţiei cu sportiva chineză Xinyu Wang (167 WTA). În ambele situaţii este vorba de primul meci direct.

Citeşte mai multe despre: ana bogdan, US Open, grand slam, wta, Flushing Meadows, Statele Unite ale Americii