Ana şi jucătoarea americană Kaitlyn Christian le-au învins cu 6-3, 6-4 pe Ying-Ying Duan şi Aliaksandra Sasnovich (China, Belarus), într-o oră şi 14 minute. Sportiva născută în Sinaia şi partenera eu au condus în fiecare set cu 3-1, după care au fost egalate. Diferenţa a fost dată de scorul la care s-au desprins în fiecare manşă. Dacă în setul de debut Bogdan şi Caithlin au câştigat trei game-uri la rând de la 3-3, în cea de-a doua au preluat conducerea cu 5-4, după care au realizat break. În turul urmptor, Ana şi Kaitlyn le vor întâlni pe învingătoarele partidei, Irina-Camelia Begu, Mihaela Buzărnescu (cs 15) – Daria Gavrilova, Vera Lapko (Australia, Belarus).
La rândul ei, Niculescu şi Kirsten Flipkens (Belgia), desemnate a 13-a pereche favorită la câştigarea turneului, le-au eliminat pe Yulia Putintseva şi Ajla Tomljanović (Kazahstan, Australia) cu 6-4, 7-5. Partida, care a durat exact 90 de minute, a fost controlată aproape în totalitate de româncă şi belgiancă. Ele s-au distanţat la 5-2 în primul set, iarla 5-4 au realizat break-ul prin care şi-au adjudecat manşa. În partea a doua a confruntării, Putintseva şi Tomljanović au condus cu 2-1 după un break, dar Niculescu şi Flipkens au întors rezultatul la 4-2. Ele au ratat două mingi de meci la 5-4, pe serviciul adversarelor, şi alte cinci când tabela arăta 6-5, până să-şi adjudece punctul izbăvitor. Următoarele adversare sunt americancele Sofia Kenin şi Sachia Vickery.
În ceea ce priveşte proba de dublu mixt, România va avea doar două reprezentante. Raluca Olaru şi francezul Fabrice Martin îi înfruntă în primul tur pe australienii Thanasi Kokkinakis şi Ashleigh Barty. La rândul ei, Buzărnescu joacă alături de polonezul Marcin Matkowski împoriva perechii alcătuiră din indianul Divij Sharan şi poloneza Alicja Rosolska.
Foto: pagina oficială a turneului







Daca ai deja cont, poti sa te autentifici pentru a comenta mai simplu!
Fii primul care lasa un comentariu!