Bogdan şi Cîrstea joacă azi în optimi la Limoges

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 125 K de la Limoges (Franţa), dotat cu premii totale de 125.0000 de dolari, după ce a trecut de olandeza Arantxa Rus cu 7-5, 6-2.

19.12.2019 04:43, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Românca (27 ani, 105 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 32 de minute. Sportiva născută în Sinaia a fost condusă în primul set cu 3-1 şi 5-4, dar a controlat partea a doua a confruntării, realizând break-uri în primul game şi la 4-2. În plus, a câştigat trei game-uri „albe”, iar în ultimul a convertit în punct prima minge de meci. A fost a zecea victorie la rând a româncei după patru la Saint Etienne (nu a mai jucat finala, deoarece Ocean Dodin s-a retras) şi cinci la Dubai, unde a câştigat de fiecare dată trofeul. Succesul îi permite să ajungă pe locul 101 mondial, iar o calificare în sferturi o retrimite în Top 100 WTA. Următoarea adversară este Bernarda Pera (Statele Unite, 65 WTA, cs 8), care a trecut cu 6-3, 6-2 de Chloe Paquet (Franţa, 169 WTA). Meciul are loc azi, de la ora 12.45 a României.

În schimb, Monica Niculescu (117 WTA) a fost învinsă de rusoaica Ekaterina Alexandrova (42 WTA, cs 1) cu 6-4, 2-6, 6-3, într-o oră şi 55 de minute. În primul game din setul decisiv, românca a ratat nu mai puţin de şase mingi de break şi câte una la 1-1 şi 3-3. A treia româncă prezentă pe tabloul principal la Limoges este Sorana Mihaela Cîrstea (74 WTA), care o va întâlni azi, de la ora 11.00, în optimi pe spaniola Sara Sorribes Tormo (84). Învingătoarea va avea o misiune relativ uşoară în sferturi, împotriva americancei Nicole Gibbs (142 WTA, venită din calificări).

Niculescu şi rusoaica Anna Blinkova sunt principalele favorite la dublu. Cele două vor juca în sferturi cu Sofia Shapatava şi Emily Webley-Smith (Georgia, Marea Britanie). Meciul are loc azi, de la ora 20.30 a României.

Citeşte mai multe despre: ana bogdan, wta, Limoges, Franţa