Begu a fost învinsă de o jucătoare aflată pe locul 225 în lume

Jucătoarea română Irina-Camelia Begu a ratat calificarea în turul 2 la Tianjin Open (China, 750.000 de dolari premii totale), după ce a cedat cu 7-5, 6-3 în faţa chinezoaicei Yuxuan Zhang (225 WTA, venită din calificări).

10.10.2018 03:55, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Meciul a durat 102 minute, iar în prima parte a confruntrii romînca a întors scorul de la 1-3 la 5-3. Din acel moment, însă, ea nu a mai câştigat niciun game până la finalul manşei. Partea a doua a fost foarte echilibrată, cu cinci game-uri lungi (s-au jucat în total 48 de puncte). Zhang şi-a menţinut avantaj-ul break-ului în plus până la 5-3, când Begu şi-a pierdut, din nou, serviciul. La dublu, Irina-Camelia şi cehoaica Barbora Krejcikova, principalele favorite, le întâlnesc în sferturi pe Xinyun Han (China) şi Darija Jurak (Croaţia).

La rândul ei, Sorana-Mihaela Cîrstea (80 WTA) a cedat cu 6-4, 6-2 în faţa elveţiencei Jil Belen Teichmann (158 WTA, venită din calificări) în runda de debut la Upper Austria Ladies Linz (250.000 de dolari). Partida a durat o oră şi 17 minute, iar românca nu a realizat niciun break, deşi în primul set a condus cu 40-15 la 1-0 şi cu 40-0 la 3-2. Cîrstea nu a mai legat două victorii pe tabloul principal al unui turneu WTA din iulie, de la Bucureşti.

Citeşte mai multe despre: Irina Begu, Sorana Cirstea, wta, Linz, Austria, Tianjin, China