Bara şi Niculescu sunt în optimi la AO

Perechea română Irina MAria Bara, Monica Niculescu s-a calificat în optimile probei de dublu a turneului de tenis Australian Open (Melbourne, 62,5 milioane de dolari australieni premii totle), graţie victoriei cu 6-4, 7-6 (10-8) în faţa cuplului Lucie Hradecká, Ekaterina Makarova (Cehia, Rusia; cs 6).

18.01.2019 19:42, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Româncele s-au impus după două ore şi 3 minute. În primul set fiecare cuplu şi-a făcut serviciul până la 5-4 pentru romance. Acestea au forţat şi au înclinat balanţa pe final, câştigând cu 6-4. În actul secund, Bara şi Niculescu s-au desprins la 3-1, dar situaţia s-a răsturnat şi perechea Hradecká, Makarova a condus cu 5-3. Au urmat trei ghemuri la rând ale româncelor, iar ulterior setul a ajuns în tiebreak. Bara şi Niculescu au condus cu 5-0 şi 6-3, iar conturile păreau încheiate, dar Hradecka şi partenera sa au salvat patru mingi de meci, apoi au ratat una de set, la 8-7, dar în cele din urmă Bara şi Niculescu s-au impus cu 10-8. Bara şi Niculescu le vor întâlni în continuare pe învingătoarele meciului Margarita Gasparian, Daria Gavrilova (Rusia, Australia) - Raquel Atawo, Katarina Srebotnik (Statele Unite, Slovenia; cs9).

La rândul lor, Sorana-Mihaela Cîrstea şi letona Jelena Ostapenko au fost învinse de cuplul sloveno-spaniol Andreja Klepač, María José Martínez Sánchez cu 7-5, 6-3, în aceeaşi fază a competiţiei. Meciul a durat 85 de minute, iar Cîrstea şi Ostapenko au ratat patru mingi de set la 5-4, toate pe serviciul adversarelor. Azi, de la ora aproximativă 6.30 a României, Irina-Camelia Begu şi Mihaela Buzărnescu (cs 10) vor juca în turul 2 împotriva perechii Alizé Cornet, Petra Martić (Franţa, Croaţia).

Citeşte mai multe despre: Monica Niculescu, Australian Open, Sorana Cirstea, grand slam, wta, Irina Bara, Melbourne