Avantaj moral pentru Franţa

Accesați link-ul pentru o galerie foto exclusivă realizată pentru www.OpenTenis.ro de Neal Trousdale.

23.03.2019 08:37, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Jucătoarea română Mihaela Buzărnescu (32 WTA, cs 30) a fost învinsă în turul 2 la Miami Open presented by Itaú (Statele Unite, 9.035.428 de dolari premii totale la feminin şi 9.314.875 la masculin). Ea a fost depăşită de Alizé Cornet (Franţa, 53 WTA) cu 7-6, 6-1 după o oră şi 59 de minute, iar în urma acestui rezultat Miki rămâne cu o singură victorie în 2019. Invariabil, cel puţin până la semifinala de Fed Cup din deplasare cu echipa Franţei, orice duel între reprezentantele acestor ţări este văzut ca un prolog al confruntării de la Rouen. Este foarte greu de crezut că dacă Buzărnescu şi Cornet vor fi adversare în meciul care dă una dintre finalistele Fed Cup din acest an, sportivele nu vor analiza şi partida de azi noapte, chiar dacă vor fi cu totul şi cu totul alte condiţii (suprafaţa de joc, condiţiile meteo, tensiunea întregului eveniment, încărcătura psihologică), având în vedere că se va juca, în sală, pe zgură. Iar, deocamdată, Franţa conduce cu 1-0.

Revenind la meciul de azi noapte, Buzărnescu s-a văzut condusă în primul set cu 4-1, a egalat, ulterior a preluat conducerea cu 6-5 şi a servit pentru set, dar s-a ajuns la tie-break. Cornet a avut 6-3, dar românca a avut o serie de patru puncte la rând şi minge de set pe propriul serviciu, dar le-a pierdut pe următoarele trei. Se pare că acest set a consumat Mihaelei toată energia, deoarece în partea a doua a confruntării a realizat un singur game şi nu şi-a procurat nicio minge de break. În 2019, Buzărnescu a bifat o singură victorie, în primul tur la Acapulco, 6-4, 6-2 cu Daria Gavrilova, fiind învinsă de alte zece, înclusiv de două ori în Fed Cup. Interesant este că ea are şanse considerabile să urce două locuri în clasamentul WTA, deoarece două sportive aflate în faţa ei aveau de apărat puncte multe la Miami. Letona Jelena Ostapenko a fost eliminată în turul 2 şi din cauza deficitului de 640 de puncte (anul trecut a jucat finala) va ajunge pe locul 31. De asemenea, americanca Danielle Rose Collins “a făcut” semifinale în 2018 şi mai are de recuperat 355 de puncte pentru a nu fi pe minus, puncte care o vor ajuta să fie în faţa Mihaelei.

Citeşte mai multe despre: Miami Open, mihaela buzarnescu, wta, Statele Unite ale Americii, Florida, Alizé Cornet