Ana merge mai departe în calificări la US Open

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan (147 WTA, cs 28) s-a calificat în runda a doua preliminară pentru al patrulea turneu de Mare Şlem al anului, US Open (New York, Statele Unite, 57.238.700 de dolari premii totale).

21.08.2019 13:08, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Ea a învins-o pe americanca Bethanie Mattek-Sands (436 WTA, beneficiară a unui wild card) cu 7-5, 7-5. meciul a durat două ore şi 12 minute, iar în ambele seturi românca a fost condusă cu 5-4. dacă în primul, sportiva născută în Sinaia a avut serviciul la 6-5 şi a încheiat socotelile după ce a salvat două mingi de break, în al doilea Ana a salvat o minge de set pe propriul serviciu la 4-5, iar la 6-5 a pus capăt confruntării cu un game alb. Următoarea adversară va fi australianca Ellen Perez (164 WTA), care a trecut de Conny Perrin (Elveţia, 188 WTA) cu un dublu 6-3. Bogdan a câştigat singurul meci direct, în 2017, în calificări la Australian Open, cu 6-2, 7-6 (7).

În alte meciuri din primul tur preliminar, Irina Maria Bara (192 WTA) şi Jaqueline Adina Cristian au fost învinse de belgianca Kirsten Flipkens (109 WTA, cs 5), cu 6-3, 6-4, respectiv de spaniola Georgina Garcia Perez (223 WTA) cu 3-6, 7-6 (3), 6-4. Jaqueline a fost la două puncte de victorie în setul secund, când a fost 30-30 pe propriul serviciu la 6-5, dar iberica a dus setul în tiebreak.

Celelalte două românce ajunse în turul secund al calificărilor la Flushing Meadows sunt Irina-Camelia Begu (92 WTA, cs 3) şi Elena Gabriela Ruse (178 WTA), ambele urmând să joace azi. Prima o va înfrunta de la ora 18.10 a României pe slovaca Jana Čepelová (155 WTA), iar a doua de la ora aproximativă 20.00 a României pe italianca Jasmine Paolini (117 WTA, cs 14).

Citeşte mai multe despre: ana bogdan, US Open, grand slam, wta, Flushing Meadows, Statele Unite ale Americii