Ana joacă la Dubai cu a doua favorită

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan (121 WTA) va juca, azi, în optimile turneului ITF de la Dubai (Emiratele Arabe Unite, 100.000 de dolari premii totale), după ce a trecut cu 1-6, 6-4, 6-2 de unguroaica Dalma Galfi (263 WTA).

11.12.2019 05:04, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Meciul a durat 99 de minute, iar singurul game câştigat în primul set de spotiva născută în Sinaia a fost unul alb. în partea a doua a meciului, Ana s-a distanţat la 5-1, dar şi-a pierdut serviciul la 5-2. În decisiv, Bogdan şi-a conservat avantajul de un break până la 4-2, când s-a consumat momentul psihoilogic. Adversara a avut 40-15 pe propriul serviciu, s-a făcut 40-40, după care Bogdan a ratat trei mingi de break şi a salvat două ocazii ale adversarei de a face 3-4 până să-ducă scorul la 5-2. Aflată „pe val”, Ana şi-a adjudecat game-ul cu patru puncte câştigate la rând, iar azi o va înfrunta pe a doua favorită, Viktória Kužmová (Cehia, 52 WTA), care a dispus de Aleksandra Krunic (Serbia, 167 WTA, venită din calificări) cu 6-4, 7-6 (2). Meciul începe la ora 12.00 a României şi este al doilea direct, după ce Ana s-a impus cu un dublu 6-2 anul trecut în primul tur al calificărilor pentru New Haven.

În schimb, Patricia Maria Ţig (112 WTA) a fost învinsă în primul tur de Tatjana Maria (Germania, 87 WTA, cs 6) cu 7-6 (5), 2-6, 7-5. În decisiv, românca a condus cu 5-1 şi a ratat trei mingi de meci pe propriul serviciu la 5-3, când a avut 40-0. În aceeaşi fază a competiţiei, În alt meci, Elena Gabriela Ruse (185 WTA) a fost învinsă clar de rusoaica Vitalia Diatcenko (91 WTA), cu 6-0, 6-3.

Pe tabloul de dublu se află două perechi româneşti, Bogdan, Ruse, care va întâlni cuplul Bernarda Pera, Tamara Zidansek (Statele Unite, Slovenia), şi Elena Bogdan, Ţig, care va înfrunta cuplul spaniol Georgina Garcia-Perez, Sara Sorribes Tormo (cs 3).

Citeşte mai multe despre: ana bogdan, wta, Dubai, Emiratele Arabe Unite, Viktoria Kuzmova