Ana Bogdan şi-a egalat cea mai bună performanţă la US Open

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan (152 WTA, venită din calificări) a obţinut o victorie categorică în primul tur la US Open (New York, Statele Unite, 57.238.700 de dolari premii totale), ultimul turneu de Mare Şlem al anului, care se desfăşoară pe terenurile din complexul sportiv de la Flushing Meadow.

27.08.2019 06:42, de , 0 comentarii , Galerie Foto

Românca s-a impus în faţa britanicei Harriet Dart (139 WTA), şi ea venită din calificări, cu 6-3, 6-1. meciul a durat o oră şi 14 minute, iar sportiva născută în Sinaia nu şi-a cedat niciodată serviciul. În primul set s-a mers cap al cap până la 3-3, moment în care Ana şi-a adjudecat trei game-uri la rând. În partea a doua, ea a condus cu 5-0, a ratat o minge de meci pe serviciul adversarei şi o alta la 5-1. ea s-a calificat a patra oară la rând în turul 2 la US Open (în 2016 a jucat, ca şi acum, în calificări) şi o va întâlni pe creata Petra Martić (22 WTA, cs 22), care a dispus de slovena Tamara Zidanšek (66 WTA) cu 6-4, 4-6, 6-1. scorul meciurilor directe este 3-0 pentru Petra.

Citeşte mai multe despre: ana bogdan, US Open, grand slam, wta, Flushing Meadows, Statele Unite ale Americii